TÜBİTAK'a Sivas Damgası | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

TÜBİTAK’a Sivas Damgası

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 13:45 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, TÜBİTAK Yarışmalarında Kayseri Bölge Sergisine davet edilen ve birincilik elde ederek Türkiye finallerine katılmaya hak kazanan proje sahibi öğrenci ve öğretmenlerle Meva Restaurant’ta akşam yemeğinde biraraya geldi.

Programda konuşan Vali Ayhan, çocukların soru sormasının ve araştırma yapmasının önemine değinerek, “Çocuklar küçük yaşta sorgulamaya, üretmeye başlıyor. Gençlerimiz, çocuklarımız sorgulamaya, üretmeye başladığında bizlerde doğru bir eğitim sistemine onları kanalize ettiğimizde çok yetenekli çocuklarımız ortaya çıkıyor. TÜBİTAK’da öğrencilerimizin bu meziyetlerini ortaya çıkarma noktasında en anlamlı kuruluştur” dedi.

Bu Artış İle Türkiye 7.’si Olduk

Öğretmen ve öğrencileri ortaya koyduğu projelerden dolayı tebrik eden Vali Ayhan, “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarına bu sene geçen yıla göre kabul oranı bakımından %60 oranında artış oldu. Bu artış ile Türkiye 7.’si olduk. Bizler, çocuklarımızın önünü açmalı, onlara sadece bilgi yüklememeli, analitik düşünme becerileri kazandırmalıyız.” diye konuştu.

Gençlerin ülkemiz ve geleceğimiz için önemli olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Neslimizi iyi muhafaza edersek, desteklersek, onların önünü açarsak, bu tür yarışmalarda meziyetlerini ortaya çıkarıp ödüllendirirsek, öğretmenlerimizi de iyi motive edersek gerçekten bilim adamının yetişmemesi mümkün değil. Zaten medeniyet, bilim adamlarının ürettikleri ile ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Sivas’ta nice Aziz Sancarların çıkacağına inandığını ifade eden Vali Ayhan, “Bu başarıda emeği geçenlere, çocukların önünü açanlara onların ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum. İnşallah bunun sayısını daha da artıracağız. Sivas bu konuda örnek olacak. TÜBİTAK’ın bütün organizasyonlarında Sivas en iyi illerden biri olacak. Bu başarıyı ilimize getiren İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, TÜBİTAK ile işbirliği yapan kurumlarımıza, okullarımıza, öğrencilerimize, velilerimize, idarecilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah Sivasımızdan da nice bilim adamları çıkacak. İlimler merkezi, irfanlar merkezi, medreseler şehri bu kent, eğitim anlamında söz edilen bir şehir olacak” dedi.

TÜBİTAK’ın Tüm Yarışmalarına Daha Üst Seviyede Katılacağız

Teknolojik ve fiziki anlamda Sivas’ın çok iyi bir noktada olduğunu da vurgulayan Vali Salih Ayhan, “İnşallah bizlerde eğitime iyi bir içerik vererek, iyi şekilde senkronize olarak tüm eğitim paydaşlarımızla beraber bu işi başaracağız. Çok iyi bir noktadayız. Çok iyi bir birlikteliğimiz var. Çok iyi bir ekip var. İyi bir uyum var. ‘Evdeki huzur, mutluluk budur’ derler. İlimizdeki huzur, başarı budur diyoruz. Bir yerde huzur varsa başarı vardır. Kavganın, dedikodunun olduğu yerde başarı çıkması mümkün değildir. Onun için iyi bir eğitim ortamı sağlayacağız. Çocuklarımızı gerek akademik anlamda, gerek sportif anlamda gerek kültürel anlamda yani kısaca tüm alanlarda başarılı kılacağız. TÜBİTAK ile olan ilişkimiz işbirliğimiz daha da artacak. TÜBİTAK’ın tüm yarışmalarına daha üst seviyede katılacağız. Sivas Valisi olarak bunun takipçisi ve destekçisi olacağım. Sivas bu konuda örnek bir şehir olacak” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Vali Ayhan, öğrenci ve öğretmenlere başarı sertifikası takdim etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’nın da katıldığı program hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarına Kabul Oranında %60 Artış Oldu

‘TÜBİTAK- 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na toplamda 175 proje ile yarışmaya başvuru yapan ilimizden 20 proje Kayseri Bölge Sergisi’ne davet edilmişti. Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi tarih ve psikoloji alanında 1.lik, yine psikoloji alanında 2.lik elde etmişti. Sivas Bilim ve Sanat Merkezi de yazılım alanında 2.lik, matematik alanında 3.lük elde etti. Sivas Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise coğrafya alanında 3. oldu. Diğer yandan Kayseri Bölge Finali’nde birincilik elde eden Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi, Ankara’da düzenlenen Türkiye Finali’nde psikoloji alanında Türkiye 3.sü olmuştu.

‘TÜBİTAK-13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ise 22 projesi ile Kayseri Bölge Sergisine davet edilen Sivas , sergiye; Kayseri ilinden sonra en fazla proje ile davet edilen il olmuş ve 2018 yılı çağrı duyurusundaki proje oranını 2019 yılında %144 artırmıştı. Kayseri Bölge Finali ödül töreninde Sivas  10 farklı kategorinin 6’sında bölge birinciliği elde ederek bölgede en fazla birincilik elde eden il olmuştu. Yarışmada en çok ödülü ise Sivas Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) almıştı. Kayseri Bölge Sergisine davet edilen okullarımızdan Sivas Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Değerler Eğitimi, Yazılım, Tarih alanlarında 1.lik, yine tarih alanında 2.lik ve 3.lük, Teknolojik Tasarım alanında 2.lik elde etmişti. Sivas TED Koleji Biyoloji alanında 1. olurken, Sivas Özel Akademi Yeni Çizgi Ortaokulu Coğrafya alanında 1. ve 2.lik elde etti. Şarkışla Şehit Tuncer Çeliker YBO ise Türkçe alanında 1.lik elde etti. Kayseri Bölge Finali’nde birincilik elde eden Şarkışla Şehit Tuncer Çeliker Yatılı Bölge Ortaokulu Elazığ’da düzenlen Türkiye Finali’nde Türkçe alanında Türkiye 3.lüğünü kazanırken, Sivas Özel Akademi Yeni Çizgi Ortaokulu coğrafya alanında teşvik ödülüne layık görülmüştü.

TÜBİTAK-4006 Bilim Fuarlarında ise Türkiye’de toplam 4678 projenin desteklendiği programda ilimizden 135 proje kabul edilmişti. 2017-2018 eğitim öğretim döneminde desteklenen proje oranını %60 artıran Sivas, bu desteklenme oranı ile Türkiye’de zirveye yerleşmeyi başarmıştı.