Bahar şenliği renkli görüntülere sahne oldu | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Bahar şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Bu haber 28 Haziran 2019 - 10:25 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından, merkeze bağlı Tepeönü köyünde “Bahar Şenliği” düzenlendi.

Tarım Bahar Şenliği kapsamında, Sivas  genelinde hayvancılığı özendirmek, üreticilerimize destek olmak amacıyla organize edilen “Buzağı Güzellik Yarışması”nda renkli görüntüler yaşandı. Besiciler, bu yıl dünyaya gelen “simental” ve “montofon” ırkından buzağılar yarışma için görücüye çıktı. Yarışmada, dereceye giren buzağıların sahiplerine il protokolü tarafından ödülleri takdim edildi.

Çiftçimizle Beraber Üretip Beraber Pazarlayacağız, Hep Birlikte Kazanacağız

Törende konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Tarımda birçok proje, el birliğiyle hayata geçecek. Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi (SİVTAŞ) adlı yeni bir şirket kurduk. Şirket bünyesinde; sözleşmeli besicilik, yem fabrikası, süt işletmesi, damızlık hayvancılık işletmesi gibi tarımsal faaliyetlerde bulunacağız. Çiftçimizle beraber üretip beraber pazarlayacağız, hep birlikte kazanacağız” dedi.

Sivas’ın bütün topraklarında tarım yapılmasını istediklerini dile getiren Vali Ayhan, “Bütün coğrafyamızın hayat bulmasını istiyoruz. Ekili olmayan hiçbir alanımız kalmasın, buralarda heyecan ve bereket olsun, hayvanlarımız bu dağlarda otlasın istiyoruz. Sivas’ın can damarı olan tarımın her zaman yanında olma gayreti içerisindeyiz.” diye konuştu.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise programın üreticilere ve şehre hayırlı olmasını dileyerek, bu tür organizasyonların üretimi teşvik etmek açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Ekin Biçti, Tuz Hasadı Yaptı

Program kapsamında, yem bitkileri hasadının başlangıcı da yapıldı. Vali Ayhan, Başkan Hilmi Bilgin tırpanla ekin biçti.

Son olarak Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, merkez Tepeönü köyü yakınlarında bulunan Fadlum Tuz İşletmesinde tuz toplama sezonunu açarak keşan attılar. Vali Ayhan ve beraberindekiler Fadlum Tuz’a bereketli bir sezon diledi.

Merkeze bağlı Tepeönü-Armutlu grup köy yolu üzerinde bulunan Adil Dalkürek’e ait elma ve karpuz bahçesini de inceleyerek bilgi alan Vali Ayhan, meyveciliğe yönelik yaptığı çalışma nedeniyle Dalkürek’i tebrik etti.