Bilim ve Teknoloji Üniversitesi eğitime başlayacak | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi eğitime başlayacak

Bu haber 20 Haziran 2019 - 7:59 'de eklendi ve 140 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul’u makamında ziyaret etti.

Vali Ayhan, Sivas’ın yeni üniversitesinin Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent eski binasında hizmet vermeye başladığını hatırlatarak, “Sivas’ta 18 Mayıs 2018 tarihinde resmen kurulan ve Sivas’ın 2. Üniversitesi olan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurt Deresi Mevkiinde 455 bin metre kare alanda inşa edilecek. Yaklaşık bu kadar bir alan da ağaçlandırılarak, yeşil bir doku da kazandırılacak” dedi. İlk öğrencilerin ise önümüzdeki yıl Ekim ayı, yetişmezse Şubat döneminde alınacağını belirten Vali Salih Ayhan, üniversitenin ilk etapta; Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi ile Lisansüstü Eğitim Fakültesinden oluşacağını kaydetti.

Üniversiteye binlerce öğrenci kazandıracak şekilde bir çalışmaya imza atacaklarını vurgulayan Vali Ayhan, fuar ve kongre merkezi mevcut alanının Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesine devrinin gerçekleştiğini de vurguladı. Valimiz Ayhan, burada idarenin ve fakültelerin dizaynının hızla gerçekleşeceğini belirterek “Kampüs alanımızın biran önce öğrencilerle buluşmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Vali Salih Ayhan, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin teknik bir üniversite olması hasebiyle şehrimize farklı bir vizyon katacağını, üniversitenin savunma sanayisi alanında ihtisaslaşacağına inandığını da kaydetti.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise ilimizde kurulan ikinci üniversitenin el birliği ile hayata geçeceğini vurgulayarak, “Tüm Sivaslıların yeni üniversitemize sahip çıkmasını ve her alanda bizlere destek olmalarını bekliyoruz.” dedi.

Ziyarette; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meftuni Yekeler, Genel Sekreter Kadir Ali Seçer, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Karabey, Strateji ve Geliştirme Dairesi Başkanı Alper Zeytun, İdari Mali İşler Şube Müdürü Bülent Konak da hazır bulundu.