Okullar arası robot yarışları başladı. « Sivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Okullar arası robot yarışları başladı.

Bu haber 11 Haziran 2019 - 13:45 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında ‘Ortaokullar Arası Robot Yarışması’ Kongre Müzesi bahçesinde başladı.

Yarışmalara Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, il protokolü, çok sayıda öğrenci ile aileleri katıldı. Yarışmalara Sivas ve ilçelerinden 182 öğrenci, kendi tasarladıkları robotlarla 4 farklı kategoride yarıştı.

Programda konuşan Vali Salih Ayhan, tarihi bir mekânda tarihi atmosfer içerisinde çocukların geleceğe dair ümitlerini ve hayallerini sergilemesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Öncelikle 100’üncü yılımızı çok anlamlı bir şekilde eğitim alanında önemli etkinliklerle kutluyoruz. 100’üncü yılın hissiyatını çocuklarımızın yüreğine derç etmemiz lazım. Çünkü yüzyıl önceki ecdadımızın o mücadelesi ancak bu genç nesillerin yüreğine bilim aşkını, teknoloji gayretini, ülke sevdasını, kimlikli kişilikli gençler olmasını sağlayarak hep beraber gayret gösteriyoruz.” dedi.

Türkiye’de okulların fiziki altyapısının olağanüstü durumda olduğunu vurgulayan Ayhan, “Hayal kuran, üreten, nitelikli bilgi üreten çocuklarımız olmasını istiyoruz. Yeni eğitimin kodu, yeni eğitim ruhu budur. Milli Eğitim Bakanlığımız tasarı ve beceri adlı ödevlerle çocuklarımızı okullardan hayata hazırlıyor. İnşallah robot yarışmasını geleneksel hale getireceğiz. Çocuklarımız okullarda ürettiklerini teşhir edecek ve hayallerini görebilme şansımız olacak. Hayal etmeden hiçbir şey yapabilmek mümkün değil. Yeni dönemde aynı şeyi tekrarlayarak başarı elde edilemez. Dünün güneşi ile bugünün elbisesini kurutamayız. Aynı tekrarlarla dünyayı keşfetmek mümkün değil. Farklı, özgün, nitelikli işler yaparak ayakta kalabilmemiz mümkün.” şeklinde konuştu.

Sivas Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ise öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren robotik kodlama eğitimi alma şansını yakaladığını belirterek, öğrencilerden milli atılımlara destek verecek projeler beklediklerini dile getirdi.

Robot yarışları Vali Salih Ayhan ve protokol üyelerinin kurdele kesimi ile başladı. Programda Vali Ayhan, protokol üyeleri ve öğrenciler Sivas Kongresi ile ilgili soruların bulunduğu sanal bir bilgi yarışmasına katıldı. Bilgi yarışmasının ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler, stantları gezerek robotları inceledi. Vali Ayhan ve İl Müdürü Savaşçı, robotları kullanarak futbol maçı yaptı.

Yarışmaya, “Labirent çözen”, “kargo taşıyan”, “çizgi izleyen” ve “serbest sitil” olmak üzere 4 kategoride 182 öğrenci katıldı.

Robot yarışmaları Kongre Müzesi bahçesinde 13 Haziran’a kadar devam edecek.