Sivas'ta 118 bin 107 öğrenci karne sevinci yaşadı. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivas’ta 118 bin 107 öğrenci karne sevinci yaşadı.

Bu haber 14 Haziran 2019 - 14:27 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

2018-2019 eğitim-öğretim döneminin son gününde Sivas’ta  eğitim gören 118 bin 107 öğrenci, karne heyecanı yaşadı. Sivas Valisi Salih Ayhan, karne dağıtım programlarına ilk olarak Halide Edip Adıvar Anaokulu’nu ziyaret ederek başladı.

Minik öğrencilerin karnesini dağıtan Vali Salih Ayhan, çocukların karne sevinçlerine ortak oldu ve karnelerini alan öğrencilere iyi tatil dileklerinde bulundu.

-Yiğidonun İsmini Taşıdığı Okulda Eğitim Görüyorsunuz-

Vali Ayhan, ardından Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrencilerin karnelerini dağıttı ve tatilde okumaları için öğrencilere kitap hediye etti.

Vali Ayhan, Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulunda yaptığı konuşmada, “Okulun ismi çok güzel, böyle bir kişinin, bir kimliğin isminde okumak herkese nasip olmaz. Muhsin Yazıcıoğlu gibi bir Yiğidonun ismini taşıdığı okulda eğitim görüyorsunuz. Böyle kimlikli okulların isimleri de çok anlamlı olur.” dedi.

-Vali Ayhan, Evde Eğitim Alan Ülkü Albayrak’ı Ziyaret Etti-

Vali Ayhan, daha sonra alerji tedavisi gören ve evde eğitim alan 11 yaşındaki Ülkü Albayrak’a karnesini verdi. Albayrak ailesi, Vali Ayhan’ı Selçuklu Mahallesi’ndeki evlerinin girişinde karşıladı. Vali Ayhan, 5. sınıf öğrencisi Ülkü Albayrak ile bir süre sohbet ederek taleplerini dinledi. Albayrak’ın kendisine sosyal medya üzerinden mesaj attığını belirten Vali Ayhan, “Mesajına duyarsız kalamadım. Bu özel gününde yanında olmak, sevincine ortak olmak istedim. Senin mutluluğuna mutluluk kattıysak ne mutlu bize. Evde sınıf ortamını aratmayan öğretmenlerimize de teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

-Çocuklarımız Geleceğe Daha İyi Şekilde Hazırlanmalı-

Şefik Güngör Özel Eğitim Uygulama Okulu’nu da ziyaret eden Vali Ayhan, ilimizde 3 bin 527 dezavantajlı öğrenciye eğitim verildiği belirterek, “Hem ülkemizde hem de ilimize çok iyi bir noktaya geldik. Bazı çocuklarımızın özel eğitime tabi tutulması ve geleceği iyi bir şekilde hazırlanması çok önemli. Bu çocuklarımıza daha fazla emek vermemiz lazım ki akranları ile olan mesafelerini kapatmış olsunlar. Bu gayrette olduğunuzu da görmek bizleri çok mutlu ediyor.” dedi.

-Eğitimde Çok Büyük Mesafe Kat Edildi-

Vali Ayhan son olarak Huzur İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret etti. Burada konuşan Vali Ayhan, bir eğitim-öğretim yılının daha sonuna geldiklerini hatırlatarak, “Öğrencilerimizin karne heyecanlarını paylaşmak adına toplanmış bulunuyoruz. 2018-2019 eğitim-öğretim yılının, Sivas adına, eğitimde çok büyük mesafe kat ettiğimiz bir yıl olduğunu ifade ederek konuşmama başlamak istiyorum. Mili Eğitim Bakanlığında görev yapmış biri olarak şunu çok net belirtmek isterim ki; Sivas geçtiğimiz yıllardan itibaren çok ciddi bir eğitim yatırımı almıştır. Devam eden yatırımlarımızı bitirdiğimizde eğitim anlamında fiziki bir eksikliğimiz kalmayacak diyebilirim. Türkiye genelinde tekli eğitime geçmede %100 oranına en yakın il konumundayız.” ifadelerini kullandı.

-Birçok Projeyi Hayata Geçirdik-

Eğitimde niteliği artıracak projelere yoğunlaştıklarını kaydeden Ayhan, “Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz ‘Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi’ ile adeta okullarımızın ruhuna dokunduk diyebilirim. Çocuklarımızın ilgilerine göre kendilerini geliştirebilecekleri, sosyal yönlerini güçlendirebilecekleri birçok projeyi hayata geçirdik. Bu anlamda okullarımıza robotik kodlama, müzik, yabancı dil, zekâ oyunları, duyu bütünleme, görsel sanatlar gibi alanlarda atölyeler kurduk. 100. Yılda 100 Atölye hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Bu atölyelerin kazanımlarını, düzenlenen Robot Yarışması ve Nuri Demirağ İHA Yarışmasında bizzat görmek beni çok mutlu etti.” dedi.

-Sivas Olarak Çok Büyük Bir Başarıya İmza Attık-

Tüm çalışmalarında en temel prensiplerinin eğitimde fırsat eşitliği olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Merkezde yaptığımız tüm çalışmaları ilçelerimizde de aynı oranda gerçekleştiriyoruz. Düzenlenen yarışmalarda ilçe hatta köy okullarımızın gösterdiği başarı bize bu durumu kanıtlıyor ve ayrıca çok mutlu ediyor. Bu yıl TÜBİTAK projelerinde de Sivas olarak çok büyük bir başarıya imza attık. Geçmiş yıla oranla yüzde 60 oranında bir artışla bilim fuarlarında zirveye yerleşirken yarışmalarda ise birçok dalda ödüle layık görüldük.” şeklinde konuştu.

-Hedeflerimizin Ülke Genelinde Ses Getirecek projeler Haline Dönüştü-

Çocukların her alanda gelişimini destekleyecek çalışmalar yapmaya gayret ettiklerini hatırlatan Ayhan, “Bunlardan biri de elbette ‘Spor Sivas Projesi’ oldu. 118 bin öğrencimizin en az bir spor dalı ile tanışmasını hedeflediğimiz proje, bugün ülke genelinde ses getiren bir proje haline dönüştü. ‘Okuyan Nesil Ecdadın İzinde Projesi’ ile çocuklarımıza milli bir şuur kazandırırken, ‘Bir Dikili Fidanın Olsun’ diyerek doğayla kucaklaştık. ‘Kışlar Daha Güzel’ diyerek kayak ile tanışırken ‘Minik Yiğidolar Takımına Sahip Çıkıyor’ diyerek tribünleri doldurduk.” diye konuştu.

-Her Birinizi Ayrı Ayrı Tebrik Ediyorum-

Dolu dolu özverili ve başarılı bir yıl geçirdiklerini aktaran Vali Ayhan, “Nihayetinde bugün öğrencilerimiz karnelerini alacaklar. Şundan eminim ki öğretmenin inanmadığı hiçbir proje başarıya ulaşamaz. Bugün eğer birçok başarıdan bahsedebiliyorsak tüm bunlar sizin inancınızın birer ürünü. Verdiğiniz her bilgi, çocukların gönüllerine yapacağınız her yolculuk, onların kendine güvenen, çalışkan, üretken, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilen, vatanını ve milletini seven bireyler olarak yetişmelerini sağlayacaktır. Sizlerin bu bilinç ve düşünceyle çalıştığınızı biliyor, bundan sonra da bu gayret ve fedakârlığınızın devam edeceğine inanıyorum. Geleceğimizin inşasında sunduğunuz katkılardan dolayı her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Karneler çocuklarınızın tamamen başarılı veya başarısız olduğunu gösteren bir sonuç değildir. Sadece eksiklikleri fark etmemizi sağlayan birer araçtır. Eğitim hayatının sadece bir yılı bir dönemi hakkında ipucu veren bu aracı çocuğunuzla asla özdeşleştirmeyin.” dedi.

-Her Biriniz Bizim İçin, Ülkemiz İçin Çok Kıymetlisiniz-

Velilere de seslenen Ayhan, “Yaz tatilini çocuğunuzla daha verimli nasıl geçirebileceğinize dair planlar yapın. Bu planları çocuklarınızın da görüşünü alarak yapın. Birlikte zaman geçirin. Tüm bunlara özen gösterdiğinizde emin olun çocuğunuz çok daha verimli bir yıla merhaba diyecektir. Karneler sizin değerinizi ölçen değil sadece performansınızı gösteren bir belge. Karne durumunuz ne olursa olsun her biriniz bizim için, ülkemiz için çok kıymetlisiniz. Çalışmak, derslerinizde başarılı olmak kendinize, ailenize ve topluma karşı sorumluluğunuz olduğu kadar, dinlenmek ve eğlenmek de en büyük hakkınız. Yorucu bir yılı geride bırakarak yaz tatiline gireceksiniz. Tatiller, dinlenmeniz ve eğlenmeniz için bir fırsat olduğu kadar, kendinizi geliştirmeniz, eksik yönlerinizi telafi etmeniz ve yeni yıla daha motive bir şekilde hazırlanmanız için de bir fırsattır.” dedi.

-Bol Bol Hayal Kurun-

Yaz tatilinde çoklardan bazı isteklerde bulunan Vali Ayhan, “Özellikle tatilde sizden iki şey isteyeceğim. Birincisi bol bol hayal kurun. Kendiniz için, ülkeniz için, tüm dünya için. İkincisi de bol bol kitap okuyun. Emin olun okuduğunuz her kitap sizi kurduğunuz hayallere bir adım daha yaklaştıracaktır. Hepinizin yaz tatilini en iyi şekilde değerlendireceğinize inanıyor, ailenizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir tatil geçirmenizi diliyorum. Mezun olan öğrencilerimize de girecekleri Yükseköğretim Giriş Sınavı’nda başarı dileklerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

-Fedakâr Eğitimcilerimize Teşekkür Ediyorum-

Eğitim öğretimin, çok yönlü bir maraton olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Öğrenci bu maratonda özne olsa da asıl rolü öğretmenlerimiz oynamaktadır. Hedeflerimize katkı sağlayan, sınıfları eğitim yuvası yapan öğretmenlerimize ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Özellikle çocuklarımızın gönlüne dokunan, o yolu keşfeden öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Programlara Sivas Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.