Sivas'ta Tarihi Yapılara Güvenlik Tedbiri | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivas’ta Tarihi Yapılara Güvenlik Tedbiri

Bu haber 15 Haziran 2019 - 8:02 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

Sivas’taki  tescilli tarihi binaların iç ve dış bakım işleri ile alınacak koruma tedbirlerinin görüşüldüğü istişare toplantısı, Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Ahmet Muammer Bey Salonu’ndaki toplantıya Vali Yardımcıları M. Yüksel Karadağ, M. Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, İl Müftü Vekili Hasan Hüseyin Susan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Rölöve ve Anıtlar Müdürü İsmail Onur Yıldızlı katıldı.

Toplantıda ilimizdeki tarihi yapıların güvenliği ve iç-dış bakım konuları hakkında sunum yapılarak alınacak tedbirler ile onarım çalışmaları masaya yatırıldı.

Ecdat Yadigârı Eserleri Gelecek Kuşaklara Aktarmak, Bizlerin Asli Görevidir

Ülkemizdeki tarihi derinliği olan ender illerden birisinin Sivas olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Ecdat yadigârı eserleri gelecek kuşaklara aktarmak, güvenliğini sağlamak ve iç-dış bakımlarını aksatmamak bizlerin asli görevidir. Bu konuyu halkımızın da sahiplenmesini ve duyarlı olunmasını istiyoruz.  Rahmetli Turgut Cansever’in dediği gibi şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder. Bizlerde tarih, çevre ve kültür konularında, milli ve manevi değerleri özümseyen bir neslin her zaman olmasını arzuluyoruz. Ancak art niyetli insanlara da önlem almak zorundayız. Bu doğrultuda tarihi yapıların çevresinde güvenlik kameralarının sayısını artıracağız. Ayrıca eserlerin çevresinde emniyet müdürlüğümüzce güvenlik sayısını artıracağız. Hukuki sorunu olmayan, mülkiyet problemi bulunmayan ve devlet bütçesine zarar vermeyecek tarihi niteliği olan tescilli konakları hayata tutundurmayı, harabe yapıları da ortadan kaldırmayı planlıyoruz. Belediyemiz de rutin temizlik işlerini sürdürecek. Tarihi camilerimizin, mescitlerimizin ve türbelerin çevresi bekçilerin kontrolü altında olacak. 18 yaşından küçüklere de sprey boyaların satışı yasaklanacak. Kameralarla ya da güvenlik güçlerinin tespiti ile tarihi yapılara çöp atan, yazı yazan, zarar veren kişilere yasal işlem uygulanacak. Peyzaj, bakım ve onarımlar ihmal edilmeyecek. Tarihi dokuya hassasiyetimiz en üst düzeyde olacak” dedi.

Hedefimiz 1 Milyon Turist

Sivas Kongresi’nin 100. Yıl Etkinlikleri ve Gardaşlık Festivali gibi önemli faaliyetleri sürdürdüklerini hatırlatan Vali Ayhan, “Bu etkinliklere katılmak üzere ilimize gelen misafirlerimizin memnun şekilde ayrılmalarını sağlamalıyız. Hedefimiz 1 Milyon Turist. Ama halkımızın da şehrimize zarar veren insanlara karşı duyarlı olmasını, güvenlik güçlerine sorunlu durumları bildirmelerini rica ediyoruz. Bu şehir hepimizin, gelecek neslin.” diye konuştu.