"VOLKSWAGEN FABRİKASI SİVAS'A KURULSUN" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“VOLKSWAGEN FABRİKASI SİVAS’A KURULSUN”

Bu haber 30 Haziran 2019 - 5:40 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı   Mustafa Eken, Volkswagen‘in Türkiye’de Skoda ve Seat üretimi için 2 milyar euroluk yatırım yaparak kuracağı fabrikaya talip olduklarını açıkladı. Eken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Endüstri Bölgesi ilan edilen Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde bu önemli yatırıma ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin her parselinden demiryolu hattı geçecek şekilde tasarlandığını ve yatırımcılar için birçok avantajı olduğuna dikkat çeken Başkan Eken, “Sivas, İç Anadolu’nun merkezinde, tarihi ipek yolu güzergahının kesiştiği noktadadır. Her türlü altyapı ve ulaşım imkanları mevcut olmakla birlikte bir demir yolu şehridir. Demirağ OSB’de kurulacak tüm fabrikaların içinden geçecek raylar bu demiryoluna bağlanacaktır. Dolayısıyla lojistik konusunda cazip hale gelecektir. Sivas’ta yakın zamanda faaliyet geçecek olan Lojistik Köy projesiyle de  karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu erişimi, depolama ve ulaştırma hizmetleri birlikte sunulacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bu alanın Endüstri Bölgesi ilan edilmesi yatırımcılar için önemli avantajlar sunmaktadır.  Volkswagen’in bu dev yatırımı için istedikleri büyüklükte yer tahsis edebiliriz. Bu arazinin uygun olduğunu düşünüyoruz.. Ayrıca, Sivas’tan tüm dünyaya ve her markaya eksantrik mili üreten Estaş fabrikamız vardır. Bu dev yatırımın ilimizde olması bizi mutlu edecek, Sivas’ı bölgede parlayan yıldız haline taşıyacaktır” diye konuştu.

Başkan Eken, Sivas’ın ve bölgenin kalkınması ve otomotiv sektöründe gelişmesi için bu yatırıma talip olduklarını belirterek, “Valimiz, Belediye Başkanımız, siyasetçilerimiz, bürokratlarımız, tüm STK’larımız ile işbirliği içerisinde bu talebimizi güçlü bir şekilde dillendirmek istiyoruz. Oluşturacağımız kamuoyu desteğiyle sonuç alacağımıza inanıyoruz. Hepimizin ortak amacı Sivas’ın gelişmesi ve kalkınmasıdır.” dedi.