YAZ AYLARINA DİKKAT! | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

YAZ AYLARINA DİKKAT!

Bu haber 10 Haziran 2019 - 7:40 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

A Life Hospital Sivas Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Menek, çocukları yaz aylarında hastalıklardan ve yaralanmalardan korumanın yolları hakkında bilgiler verdi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Menek, Güneş çarpması ve yanıklar, burun kanamaları, sıcakla artan terlemeyle oluşan islik, mantar gibi cilt rahatsızlıkları, bisiklet, kaykay ve paten kullanılarak yapılan aktiviteler sonucu düşme, çarpmayla oluşan travmalar, temiz olmayan su tüketimiyle oluşan sindirim sistemi hastalıkları, yaz ishalleri, piknik, gezinti yapılırken sık karşılaşılan arı, böcek, yılan ve akrep sokmaları, havuzdan kapılan göz ve deri enfeksiyonlarının, yaz aylarında sık görülen hastalık ve yaralanmalar olduğunu söyledi.

GÜNEŞ KORUYUCU KREM KULLANILMALI

Çocukların, güneş ışınlarının en yoğun geldiği zararlı ultraviyole ışınlarına maruz bırakmamak için 11:00- 16:00 saatleri arasında güneşe çıkartılmaması gerektiğini söyleyen Dr. Menek; “Yeterli miktarda D vitamini sentezi için güneş ışının daha yatay geldiği ilkindi güneşinde 30-45 dakika güneş banyosu yeterlidir.  Deniz ve kumsalın güneş ışığının zararlı etkisini artırabileceği unutulmamalıdır. En az 30 faktörlü katkı maddesi olabildiğince az olan güneş kremleri kullanılmalı şemsiye, şapka gibi ek önlemler alınmalıdır.” dedi.

Dr. Menek, “Bisiklet ve kaykay gibi aktivitelerinde kullanabilecek kask, dizlik, dirseklik gibi koruyucular travmanın etkisini mümkün olduğunca azaltır, sakatlanma ve ölüm oranlarını azaltmaktadır. İhmal edilmemeli kullanımın yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Sık ılık banyo ile isiliğin önüne geçilebilirken, bebeklerin bezinin sık sık değiştirilmesi, mümkünse ılık su ile durulanması, havalandırılması yaz aylarında artan pişiği azaltabilir.” diye konuştu.

BOL SU İÇİLMELİ

İçme sularının ve yiyeceklerin mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olmamaları için içme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olması gerektiğini ifade eden Dr. Menek şöyle devam etti; “Yaz aylarında az ve sık su içmek gerekir. Bol ve hızlı su içmek;  mikroplar açısından bariyer görevi gören mide asiditesini azaltabileceğinden infeksiyonları kolaylaştırır. Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmeleri görülebilir.”