Sivas Valisi Salih Ayhan "Ailelerine sabırlar diliyorum" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivas Valisi Salih Ayhan “Ailelerine sabırlar diliyorum”

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 9:56 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.

 Sivas’ta 26 yıl önce 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Olaylarının yıl dönümünde Sivas Valisi Salih Ayhan ve  beraberindeki heyet  eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine karanfil bıraktı

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, Sivas Valiliği önünden yürüyerek İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi.

Sivas Valisi Salih Ayhan ve beraberindekiler, burada, olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı, dua etti.

Sivas Valisi  Salih Ayhan,, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 26 yıl önce Sivas’ın adeta bağrına bir hançer saplanmış vaziyette olduğunu dile getirerek, “O yıl biliyorsunuz Türkiye’mizin farklı bölgelerinde bu tür hadiseler ciddi manada vuku bulmuştu ama en acısı Sivas’ta yaşandı. Öncelikle burada ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun, ailelerine sabırlar diliyorum.” dedi.

Olayın kendilerini derinden yaraladığını aktaran Ayhan, şunları belirtti:”O gün, bir avuç vatandaşımızın galeyana gelmesiyle burada istenmeyen bir insanlık ayıbı işlendi. 26 yıl boyunca da bu acımızı hep yüreğimizde hissettik. ‘Bu Sivas’ın ortak acısı, milletin ortak acısı.’ dedik, yüreğimizde bunu hep hissettik. Bu olay, milletimizin yüreğinde derin acılar bırakmakla beraber bizi birleştirecek, bütünleştirecek, birliğimizi ve beraberliğimizi daima perçinleyecektir. Adımlarımız hep bu minvalde olacak, olmaya devam edecek. Bu sene özellikle hep beraber, burada vefat eden 35 vatandaşımızın aileleriyle anma programını yapmak istedim ancak onların henüz daha içeri giremeyeceklerine dair beyanları oldu. Tabi gönül isterdi ki beraber bu anmayı yapalım ve bu acı, toplumun, milletin acısı bizi daha da birleştirsin.”

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner de 26 yıl önce 35 canı Madımak’ta kaybettiklerini anımsatarak, “Buradan gerekli dersleri hepimizin çıkardığına inanıyoruz. Hangi inançtan olursa olsun, inancı ne olursa olsun, kim olursa olsun hiçbir dini inanç, insanların katledilmesine müsaade etmez. Hele bizim inancımız asla kabul etmez. Çünkü bizim İslam inancımızda kin, nefret, cebir ve şiddete yer yoktur.” ifadelerini kullandı.

Vali Ayhan ve beraberindekiler, anma programının ardından eski Madımak Oteli binasından ayrıldı.2 Temmuz 1993’te yaşanan  olaylarının anma yıl dönümünde Sivas Demokrasi Platformu’nun Mevlana Caddesinde başlattığı yürüyüş  eski Madımak Oteli önünde son buldu. Burada karanfiller bırakıldı,konuşmalar yapıldı.