STRESLE BAŞ EDİN | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

STRESLE BAŞ EDİN

Bu haber 23 Temmuz 2019 - 8:23 'de eklendi ve 59 views kez görüntülendi.

Psikolog Tanrıverdi, stresle baş etmenin yöntemlerini söyledi

A Life Hospital Sivas’ta Psikolog Gülşah Ecem Tanrıverdi, günümüzde herkesin muzdarip olduğu stresle etkili ve kalıcı baş etmenin yolları hakkında bilgiler verdi. Psikolog Tanrıverdi, “Kontrol edilebilen stres olumlu ve koruyucu bir etki gösterirken kontrolsüz stres bedensel ve ruhsal açıdan bir dengesizlik kaynağıdır.” dedi.

A Life Hospital Sivas’ta Psikolog Gülşah Ecem Tanrıverdi; günlük yaşantımızda, evimizde, işyerimizde ve sosyal çevremizde sıkça yaşadığımız stresle başa çıkmanın yöntemlerini paylaştı.

Stres yönetiminin önemli olduğunu belirten Psikolog Tanrıverdi, “Kontrol edilebilen stres olumlu ve koruyucu bir etki gösterirken kontrolsüz stres bedensel ve ruhsal açıdan bir dengesizlik kaynağıdır. Kontrol altına alınamayan stres faktörleri kişilerde fizyolojik belirtilerle birlikte olumsuz düşünce eğilimi, öfke patlamaları, sorunlarla başa çıkmakta güçlük, değersizlik algısı, motivasyon kaybı gibi psikolojik değişimlere yol açmaktadır.” dedi.

İNKAR VE AŞIRI TEPKİ VERME

DAHA FAZLA ZARAR VERİYOR

Stresin, organizmanın iç ya da dış uyaranlara karşı verdiği tepkiler bütünü olduğunu söyleyen Psikolog Tanrıverdi, “Stres algısı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Belirtileri fizyolojik ve psikolojik olabilir. Stres yaşayan kişiler çoğunlukla alkol, sigara, kafein tüketimini arttırma; aşırı yemek yeme ya da stres yaratan kaynaktan kaçma gibi yöntemlerle geçici olarak çözüm bulabilmekte fakat bu yöntemler uzun süreli yanıt vermemektedir. Stresle baş etmede kullanılan diğer yöntemlerden inkar, aşırı tepki verme vb. var olan stresi çözmediği gibi uzun vadede kişiye daha fazla zarar vermektedir.” diye konuştu.

Psikolog Tanrıverdi, stresle etkili ve kalıcı baş etmenin yöntemlerini şöyle sıraladı;

1.Stres kaynağınızı bulun.

2.Gerçekçi olun.

3.Nefes egzersizleri yapın.

4.Stres yaratan unsuru zihninizde büyütmek yerine çözüme odaklanın.

5.Meditasyon yapın.

6.Yalnız olmadığınızı hatırlayın.

7.İnkâr etmek yerine yüzleşin.

8.Düzenli olarak psikolog desteği alın.

9.Sosyalleşin.

10.Fiziksel aktivite ve hobilerinize yönelin.

11.Bütün bunları yapmanıza rağmen sorunu çözemiyorsanız stres yaratan durumdan/kişiden uzaklaşmayı tercih edin.