Türkiye'nin markası olacak. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Türkiye’nin markası olacak.

Bu haber 08 Temmuz 2019 - 11:05 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, ilimizde Sivas bıçağını yaşatan zanaatkârlara yönelik ziyarette bulunarak, talep ve önerileri dinledi.

Eski Buğday Pazarındaki bıçak ustalarının çayını içen Vali Ayhan, “İlimizin bu nadide sanatının ağızları ‘namlu’ denilen çelikten, sapları ise boynuzdan yapılıyor. Çin ile diğer illerdeki üretilen bıçaklara göre daha özgün özellikleri olan bu sanatı yaşatan siz değerli zanaatkârları kutluyorum. Tarihi milattan önceye dayanan, geleneksel yöntemlerle üretilen ve Sivas coğrafyasına özgü nitelikler taşıyan Sivas bıçağının, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmesinde, coğrafi işaret alınmasında başta Sivas Demirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Koç ve yönetimi olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Bıçak ustaları tarafından asırlardır geleneksel yöntemlerle ve 76 farklı işlemden geçirilerek üretilen Sivas bıçağının yoğun bir emeğin ürünü olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan,  “Değerlerimize sahip çıkacağız ve sahip çıkanları da kucaklayacağız. Sivas bıçağı daha iyi noktalara gelecek. Bunun bir çalışmasını hep birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Yıllar boyu kılıç yapımının önemli merkezleri arasında yer alan Sivas’ın bu şanını kılıcın önemini yitirmesi nedeniyle bıçağa bıraktığını hatırlatan Vali Ayhan, “Bıçakçı esnafının daha güzel şartlarda üretim yapmasını sağlayacağız. Tarihi Aygır Depolarının restorasyonunun ardından yöresel lezzetlerin ve el sanatlarının tanıtımına yönelik bir tanıtım ve satış noktası da oluşturacağız. Ayrıca ‘El Sanatlarını Geliştirme Projesi’ ile birlikte Kent Meydanı Projesi kapsamında yapılacak olan el sanatları çarşısında da bıçakcılarımız yer alacak. Diğer yandan yaşayan müze çalışmalarımız kapsamında restorasyonuna başlanılan Eski Açık Cezaevi de Sivas’ın kültürel mirasının korunmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak. Geleneksel el sanatlarına yönelik mesleki eğitim merkezi konsepti ile Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi şeklinde hizmet verecek olan eski açık cezaevinde Sivas bıçağı atölyesi de kuracağız. Yapılacak çalışmalarla Sivas bıçağı Türkiye’nin markası haline gelecek.” şeklinde konuştu.