Erasmus'ta Türkiye Birincisi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Erasmus’ta Türkiye Birincisi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Bu haber 29 Ağustos 2019 - 14:27 'de eklendi ve 76 views kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi  Erasmus+ KA103 ve KA107 projelerinde, Türkiye’de hibe alan üniversiteler arasında birçok üniversiteyi geride bırakarak birinci sırada yer aldı.

Dünya üniversiteleri arasında bilinirliğini artırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Üniversite, bir büyük başarıya daha imza attı.

2018 yılında 7’inci sırada yer alan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi  açıklanan sonuçlara göre Erasmus+ KA103 ve KA107 projelerinde Türkiye’de yer alan üniversiteler arasında ilk sırada yer aldı. İkinci sırayı Koç Üniversitesi alırken, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ise üçüncü oldu. Üniversitemiz KA103 projesinden 300 bin Euro, KA107 projesinden de 947 bin Euro hibe aldı.

Konuyla ilgili olarak basın mensuplarıyla bir araya gelen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’a Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı ve Erasmus Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Ali Aksu eşlik etti.

Prof. Dr. Aksu KA103 projesi hakkında basın mensuplarına bilgi vererek, “Avrupa dışı ülkeler ile yaptığımız görüşmeler neticesinde elde ettiğimiz hibe desteğini konuşacağız bugün. KA103 projesinde Avrupa’dan gelen personel ve öğrencileri değil bizlerin yurt dışına gönderdiğimiz öğrencilerimiz ve personelimiz önemli. KA103 programlarında 2016 yılından bu yana artarak gelen hibelerimiz 2019 yılında 370 bin Euro olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıllarda üniversitemiz için belirlenen hibe bütçeleri herhangi bir proje üretilmediği için Avrupa Birliği tarafından tekrar iade alınıyor ve bu para ülkemizden çıkıyor. Fakat 2017 yılından itibaren Avrupa birliğinden gelen hibeler yapılan projeler neticesinden iade ettiğimiz bir meblağ yok, tamamını kullandık.” dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise konuşmasında, “Dış İlişkiler Birimimizde Erasmus, Mevlana ve Farabi Koordinatörlüğümüz var. Göreve geldiğimizde hepsini bir araya topladık. Erasmus’ta geçen yıl bütçe itibarıyla yedinci sıradaydık. Bu sen Erasmus KA107 ve KA103’te şu anda Türkiye’de birinci sıradayız. 947 bin Euro ve ayrıca 300 bin Euro hibe aldık. 25 farklı ülkeye hem hoca göndereceğiz hem öğrenci gönderebileceğiz hem de oradan bize öğrenci gelecek.” diye belirtti.