"Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Diyarı" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Diyarı”

Bu haber 01 Ağustos 2019 - 11:13 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, “Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Diyarı” projesi hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen, Ticaret İl Müdürlüğü gözetiminde, Esnaf ve Sanatkarlar Odası koordinesindeki “Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Diyarı” projesi ile gıda satış işletmeleri, toplu tüketim işletmeleri, gıda üretim işletmeleri ve ilgili sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin standartlarını, teknik ve hijyenik açıdan gıda mevzuatına uygun olacak şekilde arttırarak, işletmelerin güvenilir ve sağlıklı olduğu imajı sağlanacak.

Sivas Valiliği Dr. Vali Hasan Canpolat Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, güvenilir gıdanın; her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak tüketime uygun hale getirilmiş, sağlık açısından bir sakınca oluşturmayan ve besin değerini kaybetmemiş ürünlerin olduğunu söyledi.

Vali Ayhan, güvenilir gıdanın, raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik herhangi bir risk taşımadığını, eğer taşırsa o gıdanın tüketeni için güvenilir olmadığını söyledi.

Gıda güvenliğinin tarladan sofraya kadar uzanan bir zincir gibi olduğunu belirten Vali Ayhan, “Zincirin ilk halkasında hammadde teminini sağlayan birincil üreticiler yani zirai veya hayvansal üreticiler bulunmaktadır. İlk kademeden çıkan ürünler gıda sanayisine gelir ve burada işlenip ambalajlanarak tüketime hazır hale getirilir. Sanayiciden dağıtıcıya, dağıtıcıdan satıcıya derken mamul gıdamız nihayetinde son halkaya yani tüketiciye ulaşır. Zayıf bir halka zincirin kopmasına sebep olacağından gıda güvenliği ancak tüm halkaların ortak katılımı ve sağlıklı işleyişiyle mümkündür.” dedi.

Projenin amacı hakkında bilgi veren Vali Ayhan, “Teknik ve hijyenik açıdan gıda mevzuatında belirlenmiş asgari koşulları taşıyan gıda işletmelerini, “Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Projesi” çerçevesinde değerlendirerek, Sivas Valiliği adına belgelendirmek, ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşulları oluşturmaya teşvik etmektir. İşletme kayıt belgesi bulunan gıda işletmecisi başvuru formu doldurarak Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvuru yapabilecek. Gıda satış işletmeleri, toplu tüketim işletmeleri, gıda üretim işletmeleri, ilgili sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler içerisinde, ‘5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun gereklerini yerine getiren, bu kanun kapsamında son 1 yıl içerisinde yaptırıma uğramamış olanlardan, projeye başvuru yapan ve değerlendirme kriterleri açısından uygun görülen işletmeleri “Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Projesi” çerçevesinde belgelendireceğiz.” diye konuştu.

Belgenin vatandaş açısından bir güven, işletme sahibi açısından bir prestij kaynağı olacağını belirten Vali Ayhan, “Belge almaya hak kazanan işletmelerimizin de izlemesini yapacağız. Özellikle sektörün mevsimsel yoğunluğu ve diğer risk faktörleri göz önünde bulundurularak yapılacak olan izleme faaliyetleriyle işletmelerimizin bulunduğu standardı korumasını sağlayacağız. Aynı zamanda belge alan işletmelerimizi farklı platformlarda kamuoyu ile paylaşarak örneklerin çoğalmasını sağlayacağız. Nihayetinde şehirlerin sultanı olan Sivas’ımızda gıda sektörünü el birliğiyle üst düzey standartlara taşıyacağız. Projemizin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.