KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU.

Bu haber 12 Eylül 2019 - 11:44 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında, Sivas Valiliği himayesinde 1. Sivas Kültür, Sanat ve Hizmet Ödülleri programı ile Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu Konseri düzenlendi.

Cumhuriyet Üniversitesi 4 Eylül Kültür Merkezindeki programa Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcıları Mustafa Yüksel Karadağ, Yeliz Yıldızhan, Mehmet Nebi Kaya, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan ve il protokolü katıldı.

Programda konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ın Selçuklu, ardından Osmanlı ve Cumhuriyet tecrübeleriyle kadim bir geçmişi olduğunu belirterek, “Millet olarak işte bu muhteşem tarih, kültür ve medeniyet mirası üzerinde oturuyoruz. Tarihteki kadim medeniyetlerin ve büyük devletlerin ortak özellikleri, kültür ve sanat alanında önemli değerler üretmiş olmalarıdır. Milletin veya milletlerin medeniyetlerinin maddi ve manevi birikimini gelecek kuşaklara aktarma yolu, kültür ve sanat değerleri ile mimari eserleridir. Millet hayatının en sahih, en sağlam kayıtlarını tutan arşivler değil, asıl kültür adamlarıdır, edebiyat adamlarıdır, sanat adamlarıdır, onların ürünleridir. İşte bugün burada toplanmamızın yegâne sebebi, birçok medeniyete beşiklik yapmış olan Şehirlerin Sultanı Sivas’ın kültür hayatına, sanatına ve toplumsal dinamiklerine, en net ifade ile şehir kimliğinin oluşmasına ve bu kimliğin zaman içerisinde pekişmesine katkı sağlayan değerlerimizi, hayattayken hatırlamak ve halkımızca hak görülen taltifi kendilerine takdim etmektir” dedi.

Kelamın ve kalemin üstatları karşısında laf-ü güzaf yapmaktan çekiniyorum diyen Vali Ayhan, “I. Sivas Kültür Sanat ve Hizmet Ödülleri Töreni” ile taçlandırma gayretimizin amacı; Sivas’ın maziden atiye uzanan büyük kültür ve sanat yolculuğunda kendi alanlarında katkı sağlayan değerli şahsiyetlerimizi unutmadığımızı göstermek ve haklarını teslim etmektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da her daim vurguladığı üzere; bize düşen görev, medeniyetimizin üç tasavvurunu; kalbi selimi, zevkiselimi, aklıselimi kendi tarihimizde kendi geçmişimizde aramak ve bulmak, yeniden yorumlamak ve geleceğe taşımaktır. Sizlerin bizlere sunacağı kıymetli eserlerle, ilim ve hikmetle temellenmiş faaliyetlerle, dost meclislerinde; kalbi selimle kalplerimizi, zevki selimle gönüllerimizi, aklıselimle zihnimizi yeniden doyuracak zenginleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Medeniyet, esasında geçmişten geleceğe sürekliliği olan bir inşa faaliyetidir.” diyen Vali Ayhan, “Bu tarz programlarla bu inşa faaliyetinde bir nebze katkı sağlayabildikse, sizlerin gönlüne, sizlerin ruhuna dokunabildikse ne mutlu bize. Bizler Sivas’ın farkındayız, geçmişinin farkındayız. Ecdadın ilimle, hikmetle, aşkla ve sanatla tasvir ettiği bunca müstesna şaheserin emanetçisi olduğumuzun farkındayız. ‘Benim zamanımda hiçbir şey olmasa bile Bakî gibi bir şairin bulunması yeter saadettir’ diyen Kanuni Sultan Süleyman gibi ince ruhlu, sanatı üstün gören nice padişahların torunları olduğumuzun farkındayız. Atalarımızın ihtişamlı medeniyet mirasına sırtımıza dönmenin, nesillerimizi gaflete sürükleyeceğinin de farkındayız. İşte bu sebeple nesillerimizi, kültürle, sanatla ve ilimle besleyerek; hikmete, tefekküre, gayrete, azme ve tevekküle sarılmalarını sağlayarak şehir kimliğimizi devam ettirebileceğimizi, medeniyet beşiği olmaya devam edebileceğimize olan inancımızı yineliyor; katılımlarınızdan dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Ödül Töreninde Duygu Dolu Anlar Yaşandı

Konuşmanın ardından ilk olarak ebediyete intikal etmiş değerlerimizin ailelerine ‘Vefa Ödülü’ takdim edildi. Sivas Kongresi’nin 100. Yılında 100.Yıl Vefa Ödülüne İhramcızade İsmail Hakkı Toprak, Nuri Demirağ, Muzaffer Sarısözen, Âşık Veysel Şatıroğlu, Kadir Üredi layık görüldü. Ödülleri ise Belediye Başkanı Hilmi Bilgin takdim etti.

Ekonomi Ödülleri’ne ise Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ESTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, Dermokil Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Karaca layık görüldü. Ödülleri ise Sivas Milletvekili Semiha Ekinci takdim etti.

Kültür, Sanat ve Hizmet Ödüllerine de Eczacı, Eğitimci, Halkbilimci, Araştırmacı-Yazar Müjgân Üçer, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Avukat, Araştırmacı-Yazar, Müzisyen Haluk Çağdaş, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz layık görüldü.

Ödülleri ise Sivas Valisi Salih Ayhan takdim etti.

Duygu dolu anların yaşandığı törende, ödül sahiplerinin de hayat hikâyelerine yer verildi.

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu Birbirinden Değerli Eserler Seslendirdi

Ödül Töreninin ardından halk müziğinin iki önemli ismi Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu sahne aldı. Birbirinden değerli eserlerini seslendiren sanatçılara konserin sonunda Vali Salih Ayhan teşekkür ederek, 100. yıl anı pulu takdim etti.

 

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig