Sivas katmeri tescillendi. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivas katmeri tescillendi.

Bu haber 23 Eylül 2019 - 11:52 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından tescillenen Sivas Katmeri’nin tanıtım programı yapıldı.
Sivas’ta faaliyet gösteren basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirilen programa STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Sivas Katmeri’nin tescillendiğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Hepimizin malumu ülkemizde birçok ilimizin mutfağında farklı tat ve lezzetlerde katmer bulunuyor; Kayseri Katmeri, Kili Katmeri, Antep Katmeri gibi. Sivas Katmerimiz ise bu çeşitlerden farklı olması yöremize özgü olması nedeniyle Coğrafi tescil ve marka alması için girişimler başlatılmıştı. Sivas Köftesinin ardından Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızın (STSO) yaptığı başvuru kabul edildi ve katmerimiz de Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından ‘Sivas Katmeri’ olarak tescilledi” dedi.
-YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZİ TANITIMAYA DEVAM EDECEĞİZ-
Sivas’ın, Türkiye’nin ortasında yer alan, tarım ve hayvancılık şehri olarak anıldığını, kendine özgü olan ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca ürün olduğunu ifade eden Eken,şunları kaydetti; ““Zengin mutfağı ile gastronomi alanında da Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer almaktadır. Ancak birçok platformda söylediğimiz gibi tanıtım konusunda yetersiz kalınması şehrimize ait ürünlerin tanıtımını da olumsuz etkilemektedir. Türkiye’de bal üretiminde 2. Sırada yer alan, Türkiye’nin en kaliteli kayısıyı üreten, en kaliteli ve doğal domatesi Koyulhisar’da üreten elması, kavunu, kuru fasulyesi, turşusu, köftesi ve katmeri ile Sivas’ı her yönüyle tanıtmamız gerekmektedir.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) olarak kültürümüzün bir parçası olan yöresel yemeklerimizin özellikleri ve lezzetinin korunup tanıtımı için önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu manada Sivas’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan bu ürünlerimiz için tescil belgesi alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Sivas Köftesinin tescili daha önce odamız tarafından alınmıştı. Şimdi ise Sivas Katmerimiz coğrafi tescili aldı.”

.