TSO, ilçe ziyaretlerinde. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

TSO, ilçe ziyaretlerinde.

Bu haber 21 Ekim 2019 - 9:19 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) yönetimi ve meclis üyeleri, ilçe istişare toplantıları kapsamında Gürün ilçesinde üyelerle bir araya geldi. Gürün ilçesinde düzenlenen programa Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ile yönetim kurulu ve meclis üyeleri ve ilçede bulunan oda üyeleri katıldı.

Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, programda yaptığı konuşmada Mustafa Eken ve yönetimine göreve geldikten sonra ki süreçte, birlik ve beraberlik sergileme noktasında, ilçelere düzenlemiş oldukları gezilerden dolayı teşekkür etti.

Çiftçi, “İlçemizi de bu kapsamda ziyaret ederek üyelerini işyerlerinde ziyaret edip, daha sonra istişare programında bizleri bu masa etrafında topladılar. Bugün göreve seçileli 16 ay olmuş. Sivas Ticaret ve Sanayi odasının yeni başkanı ve yönetimi gelmiş ve hizmet için koşturuyorlar. Ben bu dönemdeki birlik ve beraberliği daha önce görmedim. Bizler, ilçelere gelmeyen başkanlar gördük. Ama Mustafa Eken Başkanımız, seçim döneminde verdiği sözünü unutmadı, biz oyunuzu almak için değil hizmet etmek için geliyoruz. Geldikten sonra yanınızda olduğumuzu sizi unutmadığımızı göstereceğiz demişti. Sözünü unutmadığı için, ilçede ki üyelerine sahip çıktığı için, bu etkinliği düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Belki bu masanın etrafında başkanıma oy vermemiş üyeler de vardır. Hiçbir şekilde ayrım yapmaksızın, şu şunun adamı, bu bunun adamı demeden herkesi kucaklamış ve bu programa davet etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ne çekiyorsa, bu milleti bir takım farklılıklarıyla ayırmaktan ve kayırmaktan çekiyor. Başkan Mustafa Eken ve yönetimi tüm üyelerini kucaklıyor, birlik ve beraberliği sağlıyor” dedi.

Programda Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, 17 aylık görev süresinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Eken, üyelere katılım sağladıkları için teşekkür ederek, “Şirketi kuruyorsunuz, odaya kayıt yaptırıyorsunuz, aidat ödüyorsunuz, karşılığında ne alıyorsunuz. Cenaze mesajları atılıyor, dört yılda bir seçim zamanı geliyoruz, sizleri ziyaret ediyoruz, araya hatır koyuyoruz, vebal ile oy istiyoruz. Hatıra oy verilmez. Adaylar arasında sizi en iyi temsil edeceğini düşündüğünüz kişiyi seçersiniz ve hizmet beklersiniz. Biz 7 bin üyeyi temsil ediyoruz. 69 tane meclis üyemiz var. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, tüm üyeleri ve ilçeleri ile bir bütün. Biz göreve geldiğimizde dedik ki: doğru olacağız, doğru yapanın yanında olacağız. Geçmiş yönetimleri eleştirmiyorum. Hepsi hizmet etmiş. Geçmiştekilerden Allah razı olsun. Biz bayrağı aldık ve daha da ileriye taşıyacağız. Hangi ilçemizden kim geldiyse, bizi aradıysa yapabileceğimiz kadar gücümüzün yettiği oranda yardımcı olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Biz göreve gelirken dedik ki; biz bu koltuklardan güç almayacağız, bu koltuklara güç katacağız. Ben Odamızdan maaş, huzur hakkı, ya da herhangi bir ücret almıyorum. Biz farklı bir yönetim anlayışı ortaya koyarak Ramazan’da verdiğimiz iftarları ve burada ki gibi programların giderlerini meclis üyelerimizle birlikte karşıladık. Demek ki biz odanın etinden, sütünden faydalanmaya gelmedik. Hakikaten icraat yapmaya, memleketin sesini duyurmaya geldik. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Eken, yaptıkları çalışmalar arasında en önemli çalışmanın teşvikler olduğunu belirterek  “çevremizde ki iller 5 ve 6’ncı bölge teşvik imkanlarından faydalanırken, Sivas ise 4’ncü bölgede kalmıştır. Sivas, 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanamayacaksa 2. OSB ölü doğacak yatırımdır dedik. Yönetimde ki arkadaşlar ve meclisimiz ile görüşerek 6’ncı bölge teşvikleri almak için seferberlik başlattık. Bu seferberliğe Siyasilerimiz, bakanımız, milletvekillerimiz, valimiz ve belediye başkanımız destek verdi. O dönemki Valimiz ve Belediye başkanımız, milletvekillerimiz ve AK Parti il başkanı ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret ederek Odamızın hazırladığı dosyayı sunduk. Daha sonra Rifat başkanımız Ankara’da TOBB Şurasında beni Cumhurbaşkanımızla görüştürdü ve dosyamızı verdik” dedi.

Tekstil teşviklerini anlatan Eken, “Sivas tekstil teşviklerini almasıyla bir kaç yeni fabrika kurulma sürecini başlattı. İstanbul başta olmak üzere diğer illerimizde işadamlarımızla görüşmeler düzenleyerek teşvikleri anlatarak yatırım yapmaya davet etmeye başladık. Tekstil yatırımlarıyla İlimizde istihdamı artıracağız” dedi.

Fuar ve Kongre Merkezi konusunda da yer tahsisi Sivas TSO’ya tapu ile verilirse bu merkezi oda olarak yapacaklarını söyleyen Eken, mülk bizim olacaksa biz elimizi taşın altına koyacağız ve Fuar ve Kongre Merkezini şehrimize kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Sivas TSO önceliği üyelerinin hakkını koruyup gözetmek olduğuna vurgu yapan Eken şunları kaydetti; “17 ayda 950 bin lira Odamız tasarruf yaptı.  Bir milyon liralık gereksiz masrafı kesmişiz. Bir taraftan odamızın gücünü artıracağız birlik ve beraberliği sağlayacağız diğer yandan da masrafları azaltacağız tasarruf yapacağız. Kendi masraflarını odaya ödettirmedim. Huzur hakkı almadım. Helali hoş olsun bir kuruş almadım almayacağım.”

Eken, Oda kayıt belgelerinden alınan ücretin kaldırıldığını ifade ederek “üyelerimiz gelip bekliyor ve 5 lira 10 lira ücret ödüyordu. Hem zaman kaybı hem de yoğunluk oluşuyordu. Yıllık 85 bin TL gelirimiz vardı oda kayıt ücretinden. Bu para kimin üyelerimizin, o zaman kaldıralım bunu dedik ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bunu kaldırdık. Üyelerimiz artık İnternetten girip belgelerini alıyor. Tapu yetki belgelerinden alınan belgeleri de kaldırdık. Bunlar sizlerin işlerini kolaylaştıran hizmetlerdir. Aidatlarımızdan burs veriyoruz, öğrencilere kırtasiye yardımı yapıyoruz. Aidatları hayırlı işlerde kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Eken, sunumunun ardından üyelerin taleplerini dinledi.

Programa katılan üyeler, kantarlar nedeniyle Sivas’tan alışveriş yapmadıklarını söyledi.

Sivas’tan alışveriş yapmadıklarının altını çizen esnaflar, “Sivas’tan çöp dahi almıyoruz. Kayseri’den istediğim ürünü istediğim şekilde getirtebiliyorum. Niye geleyim Sivas’a ben. Sivas’tan alacağım gelirken kantarda bana 15-20 bin lira ceza kesecekler. Ben gelmem Gürün’den de kimse gelmez.  Kayseri’de de kantar ve Malatya’da da var. Ama 24 saat esasına dair çalışan bir tek Sivas var. Gürün’de son 4 yılda 700 konut yapıldı ve Sivas’tan çivi dahi alınmadı. Bizim paramızı Kayseri’ye ve Elbistan’a göndermek zorunda bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir esnaf ise Gürün’ün 3 ile eşit mesafede olduğunu belirterek, Sivas’tan kum, çimento, demir gibi tüm inşaat malzemelerini artık almadıklarını, Elbistan’ın 70 kilometreye düştüğünü, Kayseri ve Elbistan ile çalışıldığını, kantarların ticareti olumsuz etkilediğine değindi.

Gürünlü esnaflarımız tüccarlarımız Sivas’tan alışveriş yapmadıklarını söylüyor diyen Eken, “Sizlerden gelen talepleri gerekli yerlere ileteceğiz. Biz kapı kapı yatırım yapın diye dolaşırken Gürün ilçemizdeki tüccarımızın mecburiyetten başka illere yönlendirilmesi üzücüdür. Biz bu konuları Bakanımız İsmet Beye, Habib Beye, Vali beye ve ilgili yerlere ileteceğiz” dedi.