Altınkale için start verildi | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Altınkale için start verildi

Bu haber 10 Ekim 2019 - 13:14 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sıcak Çermik’te Altınkale ve Geleneksel Çadır Projesinin Yapımı Başladı

Sivas’a önemli bir turizm değeri katacak olan Altınkale Projesi ile Sıcak Çermik Meydanı ve çadır alanı inşaat çalışmaları başladı. Sıcak Çermik Kaplıcaları’ndaki uygulamaları yerinde inceleyen Sivas Valisi Salih Ayhan, yetkililerden ve yüklenici firmadan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

-Sıcak Çermik’te Bir Çok Sorun Giderildi-

Sıcak Çermik’te birçok altyapı sorununu giderdiklerini belirten Vali Ayhan, “Gerek imar sorunu, gerek içme suyu kullanımı olsun, gerek termal suyun kaçak kullanımı gibi nitelikli birçok işi nihai noktaya getirdik. Bundan sonra; Sıcak Çermik bölgemizin imajını düzeltecek, algısını yükseltecek ve vatandaşımızın memnuniyetini ve hizmet kalitesini artıracak çalışmalar yapmak istiyoruz.” dedi.

 -Altınkale Projesi’nin Yapımına Başladı-

Altınkale ve Meydan Projesi’nin yapımına başlanıldığını ve projeyi çok önemsediklerini belirten Vali Ayhan, “İnşallah seneye bu zaman bölgede insan sirkülasyonu ve bir sosyal hareketlilik olacak. Altınkale projemiz, belediyemizin de çok önem verdiği ve kendi planlarının da olduğu bir proje. Bunu birlikte yürütmekteyiz. Altınkale, meydan çalışması ve peyzaj ile birlikte Sıcak Çermik termal bölgesine yakışır bir şekilde güzel bir proje olacak.” diye konuştu.

-Geleneksel Çadır Kültürü Yeniden Yaşanacak-

Sıcak Çermik’te eskiden vatandaşların çadırda kaldığını ve bu geleneksel kültürün zamanla yok olduğunu belirten Vali Ayhan, son yıllarda vatandaşlardan gelen yoğun talebe karşılık vererek çadır kültürünü yeniden Sıcak Çermik’te yaşatacaklarını ve herkesin burayla ilgili mazisinin daha modernize olarak canlanacağını söyledi.

Zamanla yok olan geleneksel çadır kültürüne vatandaşların özlem duyduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Zaman geçtikçe geçmişe olan özlemden dolayı çadır kültürünü yeniden arzu etti vatandaşlar. Bizler de halkımızın arzularına, isteklerine ve taleplerine kayıtsız kalmayacağız. Belediyemizle beraber Sivas İl Özel İdaresi proje yaptı. ‘Geleneksel Çadır Kültürünü Yaşatma Projesi’ adı altında bu bölgeye yaklaşık 80-100 adet çadır yapacağız. Hem biz hazır çadır sunacağız hem de çadırı olanlar kısmı olarak kendine yer bulabilecek. Altyapısını hazırlıyoruz. Rehabilite ediyoruz. Elektrik getiriyoruz, lavabolar ve ortak kullanım alanlarını ve çadır yerlerini hazır hale getireceğiz. Standardı güzel, estetik dokuya uygun çadırlar yapacağız. İnsanların geçmişte yaşadığı o duyguyu bu zaman diliminde yeniden yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Vali Ayhan, Sıcak Çermik’te termal suyu tek bir merkezde toplayacaklarını ve oradan tüm ihtiyaç olan bölgelere dağıtım yapacaklarını söyledi.

-Sıcak Çermik ve Yıldız Dağı Bir Birine Daha da Yaklaşacak-

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ile Sıcak Çermik arasındaki bağlantı yolunda belli bir mesafeye geldiklerini belirten Vali Ayhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Projenin ihalesi bitti ve bir noktaya gelindi. Son nihai virajdayız o da onaylandıktan sonra inşallah Karayolları Bölge Müdürlüğümüzün uhdesinde çalışmalar devam edecek. Emek verenlere teşekkür ediyorum. Burası bizim turizm yatırımlarında çok çok önemli bir nokta, önemli bir bölge.”