Büyükelçi ziyareti. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Büyükelçi ziyareti.

Bu haber 31 Ekim 2019 - 9:03 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Vali Salih Ayhan’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas’a gelen Büyükelçi Hazar İbrahim, Sivas Kongresi’nin 100. yılını kutlayarak, Türkiye’nin kalbi Sivas’ta, Azerbaycan’ın kalbi Karabağ’ın Sivas’taki parka isminin verilmesinden dolayı mutluluğunu ifade etti. Türkiye ve Azerbaycan dostluğuna vurgu yapan Büyükelçi İbrahim, ‘Barış Pınarı Harekâtı’nı resmiyette destekleyen ilk ülkenin Azerbaycan olduğunu ifade etti.

Vali Salih Ayhan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Her zaman dost ve kardeş olarak bildiğimiz Azerbeycan’ın bizde ayrı bir yeri var. İki ayrı devlet tek milletiz. Ziyaretiniz bizleri ziyadesiyle mutlu etti.” dedi.

Vali Ayhan, “Türkiye-Azerbaycan iç ve dış siyasette iki duyguyu bir arada yaşıyor. Biz Azeri kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Kardeş ülkeler olarak aynı kök ve geleneklerden besleniyoruz. Birbirine güç veren iki ülkenin birlikteliği ezeli ve ebedi devam edecektir” dedi.

 

Ziyaretin sonunda Vali Salih Ayhan tarafından konuk misafir Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim’e Sivas Kongresi’nin 100. yıl anı pulu ile Selçuklu çift başlı kartal figürlü tablo takdim ederken, Büyükelçi Hazar İbrahim’de Vali Ayhan’a Azerbaycan’a özgü çeşitli hediyeler takdim etti.