"Gelecek nesilleri inşa edecek sizlersiniz" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Gelecek nesilleri inşa edecek sizlersiniz”

Bu haber 24 Ekim 2019 - 14:27 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Abdüssamed Bal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen programa katılarak, öğrenciler ile bir araya geldi.

Konferans salonunda düzenlenen programa; Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya’nın yanı sıra, Milli Eğitim Şube Müdürü Fehmi Tutkun, Abdüssamed Bal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet İslam, öğretmenler ve 11. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ahmet İslam, Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya’yı yoğun programlarına rağmen okullarında ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, öğrencilerin bu konuşmayı can kulağıyla dinlemesi gerektiğini ifade etti.

Kız İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirdiği konuşmasına üç evladının ikisinin kız olduğunu söyleyerek başlayan Genel Sekreter, “İlk yavrum ve son beşiğim kız. Kız evladının olması bir insan için en büyük mutluluklardan birisi. Kız evlat babasının süsüdür. Sizlerle beraber olmak beni ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi.

“Eğitimin Fiziksel Alt Yapısında Örnek Konumdayız”

Sivas İl Özel İdaresi olarak eğitim camiasına emek verdiklerine vurgu yapan Mehmet Nebi Kaya, “Okullarımız, eğitim yuvalarımız fiziki manada nitelikli durumda. Tüm alt yapı çalışmaları tamamlandığında, diğer şehirlerin gıptayla baktığı eğitim kurumlarına sahip olacağız. İlimizde eğitimin fiziksel alt yapısını iyileştirmek hususunda görev alan büyükleriniz, bu hususta kendilerinden umulan vazifeyi hakkınca yerine getirmişlerdir. Bu eserlerin her birini eğitim adına bir zafer anıtı olarak ifade etmek mümkün. Bir gerçek var ki, hem milletimiz adına hem Sivas’ımız adına bu zafer timsali anıtların iyi bir eğitimle taçlandırılması lazım. Sizlerin buralardan fikri hür, vicdanı hür, ilim irfan sahibi, vatan ve millet sevgisiyle dolu, fenne sanata ilme ilgi duyan ve bu hususlarda üstat olan, aynı zamanda hayâ ve ahlak hususunda önder olup, örnek olan öğrenciler olarak yetişmesi gerekiyor” dedi.

“Kalbimizi Eğitmeliyiz”

Öğrencilerin sahip olduğu imkânları ve kendilerinden beklenilenleri en iyi şekilde bilmesi gerektiğini söyleyen Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, “Akademik manada başarıyı şüphesiz yakalayacaksınız. Benim nazarımda kimsenin kimseden farkı yok. Kimisi bir defa okur anlar, kimisi on defa okur anlar. Eğer kişiler arasında farklar mevcutsa, bu farkın çalışarak gideceğine inanıyorum. Bir kişi azim gösterirse bunu başarır. Ancak her şey akademik başarı değildir. Bizler sizlerin çevresine ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmesini arzularız. Nezaket sahibi kişiler olmanızı, attığı adımlarla örnek gösterilen ve parmakla gösterilip gıpta edilen kişiler olmanızı isteriz” dedi.

İmam Gazali’nin ‘Kalplerin Keşfi’ kitabından örnekler vererek konuşmasına devam eden Genel Sekreter, “Kitapta, Allah korkusu taşıyan kalbin alametleri anlatılıyor. Birinci alamet dildir; dil yalan söylemez, dedikodu yapmaz, iftira atmaz, güzel konuşur. İkincisi kalptir, kalbinde kıskançlık beslemez. Diğeri eldir. Eliyle iyiliklere kapı açar. Karnında haram lokma taşımaz. Gözleriyle harama bakmaz. Başkasının malında veya güzelliğinde gözü olmaz. Nihayetinde ise yaptığı amelîde riya için yapmaz, diyor” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre’nin “Gezdim Halep ile Şam’ı / Eyledim ilim talep / Meğer ilim bir hiçmiş / İllâ edep, illâ edep.” sözlerini hatırlatan Genel Sekreter, “Annelerine, babalarınıza, öğretmenlerinize saygı ve sevgi duymadıktan sonra, topluma ve insanlığa bir faydanız olmadıktan sonra, bir derdiniz veya tasanız olmadıktan sonra, bütün hissiyatınız sadece kendinizi en iyi şekilde yaşatmak, zevk içerisinde yaşamak olduktan sonra, doktor olsanız ne olur? Kaymakam olsanız ne olur?” dedi.

“Dert Sahibi Olun, Dertlenin”

Okumanın önemine değinerek konuşmasını sürdüren Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, “Okumazsanız ve değerlendirmek için bir hazineniz olmazsa, neyle neyi kıyas edeceksiniz. Sizlere tavsiyem her alanda okumanızdır. Bilginiz birikimiz olmazsa mücadele etmekten imtina eder, geri durursunuz” dedi. Yusuf Has Hâcib in Kutadgu Bilig siyasetnamesindeki sözünü öğrenciler ile paylaşarak konuşmasına devam eden Genel Sekreter, “‘İnsanın süsü, yüzdür; yüzün süsü göz; aklın süsü, dildir; dilin süsü, sözdür’ İnsanın güzelliği nasıl yüzüne ve gözüne yansıyorsa, konuşurken kullandığınız sözcüklerde bir o kadar önemlidir. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: ‘Bir saat düşünmek, bir yıllık nafile ibadetten veya cahilane yapılan ibadetten daha hayırlıdır.’ Düşüneceğiz. Dünyamızı ve ahiretimizi güzelleştirecek hususların neler olduğunu, neler yapmamız gerektiğini düşüneceğiz. Sizler şanlısınız. Elindeki imkânların kadrini kıymetini bilin. Ülkemiz bu hür yaşam standartlarına kolay kavuşmadı. Dert sahibi olun, dertlenin. Gelecek nesilleri inşa edecek olan sizlersiniz.” diye konuştu.

Soru cevap ile devam eden program günün anısına Milli Eğitim Şube Müdürü Fehmi Tutkun tarafından Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya’ya verilen plaket ile son buldu.