'Sivas Atlası' hazırlanıyor | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

‘Sivas Atlası’ hazırlanıyor

Bu haber 15 Ekim 2019 - 12:09 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Sivas Valiliği ve Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas’ın potansiyelinin ortaya çıkarılmasına yönelik olarak, var olan karşılıklı işbirliği ve ortak anlayışı sürdürmek, teşvik etmek amacıyla, görsel açıdan zengin bir formatta olacak şekilde, ayrıntılı bir değerlendirmeyi de içeren ‘Sivas Atlası’ başlıklı kitabın Sivas Valiliği’nin ‘Sivas 1000 Temel Eser’ serisi içinde çıkarılması konusunda protokol imzaladı.

Sivas Valisi Salih Ayhan ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız’ın katılımıyla, Sivas Valiliği Vali Dr. Hasan Canpolat Toplantı Salonu’nda ‘Sivas Atlası Hazırlanması ve Yayımlanması Projesi’nin protokol imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Vali Ayhan, Sivas il sınırları içerisindeki yaklaşık 28 bin kilometrekarelik alanda, var olan hali hazırdaki durumuna ek olarak fiziki, sosyal, ekonomik ve doğal kaynaklar olmak üzere, son 10-15 yıl içerisinde ilgili alanlarda kamu kurum ve kuruluşlarından sağlanacak tüm güncel verilere dayalı olarak ‘Sivas Atlası’ kitabını hazırlayacaklarını söyledi.

Vali Ayhan, ortaya çıkacak atlasın bölümlerinin büyük çoğunluğunun Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenlerinin katkısıyla oluşacağını ve şehir kültürünün nabzını tutan önde gelen isimlerin de çalışmalarda yer alacağını sözlerine ekledi.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Yıldız ise, ‘Sivas Atlası’ kitabının önemli bir proje olduğunu belirterek, “Üniversitede bir bilgi var ama onun ortaya çıkartılması için bir kitap gerekiyordu. Şehrimizin kültürü, coğrafyası, tarihi ve birçok alanını kitap haline gelecek. Diğer illere de örnek bir çalışma olacak. Cumhuriyet Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Kaan Şevki Kavak yönetiminde 50 kişilik çalışma ekibinden 41 tanesi öğretim üyemiz olacak. Üniversite olarak her türlü katkıya hazırız.” diye konuştu.