Sivaslı muhtarlardan asker selamı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivaslı muhtarlardan asker selamı

Bu haber 18 Ekim 2019 - 14:41 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Sivas Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünce her ay olağan olarak yapılan ‘Muhtarlar Toplantısı’ gerçekleştirildi. İl protokolü ile merkez mahalle ve köy muhtarlarımızın katıldığı toplantıda Muhtarlar Dernek Başkanı Cemalettin Yılmaz, destekleri için kurumlara teşekkür etti.

19 Ekim Muhtarlar Gününü kutlayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise son yıllarda hükümetin muhtarlara sosyal anlamda büyük imkânlar kazandırdığını ifade etti.

Sivas Valisi Salih Ayhan ise tüm muhtarların ‘Muhtarlar Günü’nü kutlayarak ” Muhtar halka en yakın seçilmiş yönetim birimidir, devletin halkla en sıcak temas noktasıdır, devletin güler yüzü ve şefkat elidir, halkın yönetime katılımının en önemli aracıdır. İşte tüm bu işlevleri yerine getiren muhtarlar, özetle demokrasinin ve sistemin vazgeçilmez yapı taşlarıdır” dedi.

19 Ekim’in devletin millete bakışı olduğunu anımsatan Vali Ayhan, “19 Ekim, devletin vatandaşı merkeze alması ve onları en büyük değer olarak, efendi olarak görmesidir. Hülasa, devlet-millet bütünleşmesinin en bariz göstergesidir. Demokrasi kültürümüzün ilk basamağını teşkil eden muhtarlar, millet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği noktayı temsil etmektedir. Ülkemiz, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi anlamında da devrim niteliğinde adımlar atmıştır. Muhtarlık kurumu da bu değişimden olumlu yönde kazanımlar elde etmiştir.” diye konuştu.

Muhtarların merkezi kurumsal yapıya dâhil edilebilmesi, iş ve işlemlerinin daha sağlıklı takip edilebilmesi için İçişleri Bakanlığı bünyesinde ‘Muhtarlar Daire Başkanlığı’ kurulduğunu hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Bu yapının devamı olarak da belediyelerde ‘Muhtarlar Müdürlüğü’ tesis edildi. 2015’den itibaren de, her yıl 19 Ekim tarihinin ‘Muhtarlar Günü’ olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Muhtarlar Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kendilerini kabulüyle en üst düzeyde muhatap bulmuşlar ve bu sayede tam manasıyla vatandaşla devlet arasında köprü olma işlevine kavuşmuşlardır. Bu aynı zamanda milleti, vatandaşı merkeze almanın ve onları en büyük değer olarak görmenin en somut ifadesidir” şeklinde konuştu.

Muhtarların mahalle ve köylerinde birlik ve beraberliği tesis etmeleri gerektiğini belirten Vali Ayhan, “Bugünlerde birlik ve beraberliğin ülkemiz açısından ne kadar önem arz ettiğine hepimiz şahit oluyoruz. Bizi ülke olarak diğer ülkelerden, millet olarak diğer milletlerden ayıran en önemli özelliklerimizin başında zor zamanlarımızda sımsıkı birbirimize sarılmamız, tüm ülke tek oluşumuz. Barış Pınarı Harekâtı ile şuan bu özelliğimizi tüm dünyaya bir kez daha gösteriyoruz. Bu harekât bize bir konuyu daha unutmamız gerektiğini de çok iyi gösterdi. Süreç boyunca yanımızda ve karşımızda olanlara baktığımızda Türkiye’nin her daim güçlü olması gerektiğini çok daha iyi gördük” diye konuştu.

Programın sonunda Vali Salih Ayhan ve il protokolü muhtarlar ile birlikte asker selamında durdu. Daha sonra Vali Ayhan, Türk bayrağını öperek Muhtarlar Derneği Başkanı Cemalettin Yılmaz’a kutsal değerimizi teslim etti.

Muhtarlar Toplantısına;Sivas Valisi  Salih Ayhan’ın yanı sıra Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile ilimiz muhtarları katıldı.