"Sivas'ta okumak bir ayrıcalık " | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Sivas’ta okumak bir ayrıcalık “

Bu haber 28 Ekim 2019 - 12:59 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Cumhuriyet Üniversitesi’ne yeni başlayan öğrencilere Sivas’ı anlattı. 4 bin yıllık tarihinde medeniyetlerin neden Sivas’ı seçtiğinin, coğrafi, sosyal ve stratejik açıdan önemini vurgulayan Akkiraz Ayhan, “Sivas’ta okumanın ayrıcalık olduğunu zaman içerisinde göreceksiniz” dedi.

Sivas’ta geçmişten günümüze devam eden gelenekler, yöresel oyunlar, ahlaki kurallar, giyim ve yemek kültürüne de değinen Zeynep Akkiraz Ayhan, “Uzun yıllardır ben de Sivas’ta yaşıyorum. Kültürel ve tarihsel zenginliklerinin yanı sıra muhteşem bir doğası var. Anadolu’nun konum açısından en güzel, en köklü illerinden biri.” diye konuştu.

Milattan önce 2600 yıllarından beri yerleşim yeri olan ve yazılı kaynaklarda tarihi Hititlere kadar uzanan Sivas’ta birçok uygarlığın izinin mevcut olduğunu söyleyen Zeynep Akkiraz Ayhan, “Cumhuriyetin kurulmasının en büyük adımının Sivas’ta atılmış olmasının tesadüf olması mümkün değil.” dedi.

Sunumunda Sivas’ın yetiştirdiği önemli isimlerden de bahseden Ayhan, “Bu topraklar, Pir Sultan Abdal’ı, Âşık Veysel’i, Nuri Demirağ’ı ve onlar gibi nicelerini yetiştirdi. Umuyorum ki, siz de bu şehirde güzel anılar biriktirerek mezun olur ve hayallerinize ulaşırsınız.” diye konuştu.