ÜÇ KUŞAK BİR ARADA | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

ÜÇ KUŞAK BİR ARADA

Bu haber 22 Ekim 2019 - 11:29 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Sivas Merkez Olukman Köyü Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üç kuşak hemşerilerini buluşturdu.

Merkez Olukman Köyü Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen  “Tecrüben Rehberim Olsun., Üç Kuşak Buluşuyor” programı Susamışlar Konağında gerçekleştirildi.

Dede, oğul ve torunların katılımı ile gerçekleştirilen programa Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, İl Genel Meclis Üyesi Burhanettin Kuru ile Olukmanlılar katıldı.

Halil İbrahim Koç tarafından okunan Kur’anı kerim tilavetinin ardından selamlama konuşması yapan Olukmanlılar Derneği Başkanı Adem Kuru, amaçlarının büyüklerinin çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadıkları hatıraları, anıları, zor şartlar altında hayatını devam ettirdiği o günleri ikinci kuşak oğluna ve üçüncü kuşak torununa anlatmalarını sağlamak ve büyüklerinin tecrübelerinden faydalanmak olduğunu ifade etti.

Dernek başkanı Kuru, büyüklerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak gençlerin tanışma ve kaynaşmalarına vesile olmak olduğunu ifade ederek, bu tür etkinliklere önem verdiklerini dile getirdi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise köy odalarının önemine değinerek, kendisinin de köyde yaşadığı yıllarda akşamları köy odalarında sobalar yakılarak büyükler tarafından sohbetler yapıldığını, bu sohbetlerinde faydalı olduğunu dile getirdi. Etkinliğin önemine değinen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Olukmanlıların aynı bir yeri olduğunu da sözlerine ekledi.

Sivas Valiliği olarak köy odalarında sohbetler gerçekleştirdiklerini , bu sohbetlere benzer bir sohbetin de Olukmanlılar Derneği tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Vali Salih Ayhan, geçmiş dönemin iyi hatırlanması gerektiğini vurguladı. Eski yıllarda mekteplerin yaygın olmaması nedeniyle köy odalarında toplantılar ve sohbetler yapıldığını , eğitimli insan sayısının çok az olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “ Geçmiş dönemi iyi iyi birşekilde hatırlayarak büyüklerimizin o dönemdeki hallerinden hallenerek bizden sonraki nesle güzel bir eser bırakmak en büyük felsefemiz olmalıdır. Olukmanlılar Derneğimiz güzel bir etkinlik gerçekleştirerek diğer derneklerimize de örnek teşkil etti. Başkanımıza üç nesli bir araya getirerek gençlere geçmişi yaşattığı için tebrik ediyorum” dedi.

Programda dedeler geçmiş yıllarda anılarını , çocukluk ve gençlik yıllarını  anlattı. Ayrıca maniler ve türküler söylendi. Programın sonunda davetliler birlikte Türk bayrağı eşliğinde asker selamında durması ile sona erdi.