" Üniversite ve Sivas " işlendi | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

” Üniversite ve Sivas ” işlendi

Bu haber 03 Ekim 2019 - 14:05 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde Üniversite ve Sivas tanıtım günleri programı düzenlendi.

Eski kültür merkezi Kadı Burhanettin Salonunda yapılan programa Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu Doç. Dr. Coşkun Karaca, müdür yardımcıları Dr. Selma Şimşek ve Dr. Turan Kılınç, öğretin elemanları ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü Doç. Dr. Coşkun Karaca, okul hakkında bilgi vererek okuldaki alt yapıları geliştirdiklerini belirterek, “17.500 öğrencimiz mezun oldu şuan 3.400 öğrencimiz eğitim görüyor. Bizler, İŞKUR ve TSO ile görüştük ve öğrencilerimizin sektörde çalışabilecek düzeyde olmalarını bekliyorlar. Bizde bu doğrultuda altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ne gerekiyorsa yapıyoruz, laboratuarlarımızı güncelliyoruz, eksikleri gideriyoruz ve kalifiye eleman olarak öğrencilerimizi iş hayatına hazırlıyoruz” dedi.

Programda öğrencilerle Sivas, Sivas’ın ekonomisi ve iş hayatına yönelik söyleşi gerçekleştiren Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Sivas keşfedilmeyi bekleyen bir cennet ama tanıtım konusunda eksiklerimiz var. Tanıtım önce içimizde olmalı. Bizler gitmediğimiz, görmediğimiz yerleri nasıl başkalarına tanıtacağız. Bu nedenle önce bizler, Sivas’ımızın tarihi ve turistik doğa harikası yerlerini gezelim görelim, sonrada başkalarına anlatalım. Gerçekten Sivas’ta o kadar güzel şeylerimiz var ki; tanıtamadığımız için tekrar burada size anlatma gereği duyuyorum” dedi.

Sanayi gelişirse şehrin her anlamda gelişeceğini ifade eden Eken, “Sanayi gelişirse, tarım gelişirse, turizm gelişirse Sivas gelişecek ve büyüyecek. Öğrenci sayımızda 60 binleri bulacak. Tanıtım konusunda da eksikleri giderdiğimizde gerçekten marka kent olacağız” ifadelerini kullandı.

Eğitime önem verdiklerini ve işbirliği yapma konusunda kurumlara her türlü desteği sağladıklarını dile getiren Eken şunları kaydetti; “TOBB ve MEB arasında 81 ilde meslek lisesi yapılması konusunda protokol imzalandı. Organize Sanayi’nin içerisine devletimiz modern bir okul inşa etti. 45 milyon para harcadı. Burası meslek lisesi oldu. Burası 45 milyon harcanan okulumuzda devlet her şeyi dört dörtlük yaptı. Bazı eksiklikler ise TOBB, MEB ve Odamız tarafından karşılanıyor. Bizim oradan okuyan öğrencilerimiz şuan 9. Sınıflar 500 kişi yeni kayıt yaptırdı. Burada mezun olacak arkadaşlarımızın mezun olmadan önce stajlarını yapacak. Bizim sanayide fabrikalarımızda staj görecek bunun karşılığında bizden burs alacak. Hem kendini yetiştirecek, hem de firmalarımız yıllardır şikayet ettiği eleman sorunu çözülmüş olacak. Eleman sıkıntısı yıllardır konuştuğumuz bir sorun. Üniversite-sanayi işbirliği önemsenmemiş. Yer var, arsa var, teşvik var ama elemanda sıkıntı var. İŞKUR’un güzel çalışmaları var. TOBB, İŞKUR ve odamız ciddi çalışmalar yaptık. Meslek lisesi açılması ve Odamızın da içinde olması çok doğru karardı. Bu yıl eksikleri göreceğiz. Gelecek yıl öğrenci sayımız artacak. Buradan mezun olan öğrencilerimiz meslek yüksek okuluna geldiğinde daha tecrübeli teknoloji yatkın olarak gelecekler.”

Dünyada 7 milyon Sivaslı var sözünün her mecliste dile getirildiğine vurgu yapan Eken, “Sivas’ın gelişmesi lafla değil çalışma. Dünyada 7 milyon Sivaslı var ama hiç kimse Sivas’a yatırım yapmamıştır acaba niye? İşte teşvikler gelmezse yatırım yapacak kimseyi bulamayız. Teşviklerle yatırımcı gelecek ve şehrimiz de büyüyecek. Sivas hak ettiği yere gelecek. Tekstilde teşvik alan iller arasında giren ilimize 1 ayda 2 büyük fabrika başvuru yaptı. Buralarda bu şehrin insanları evlerine ekmek götürecek. Başlattığımız seferberlik bu nedenle önemliydi. Bu süreçte birlik ve beraberliğimizi sağlayan bakanlarımıza, valimize, milletvekillerimize, TOBB başkanımıza, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Madenlerin ihracatta önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Eken, 8.500 çalışanı olan bir OSB için ihracat rakamlarımız yeterli değil. Ama bu artmaya devam ediyor. Teşviklerin verilmesiyle şehrimize yatırımcıların ilgisi artıyor. Yatırımcı, devlet destekleri ama en önemlisi de birlik ve beraberliktir. Hep birlikte hareket etmemiz lazım” dedi.

Öğrencilerden gelen maden şehri Sivas deniliyor ama neden bu anda fabrikalar yok sorusuna Eken şu sözlerle yanıt verdi; “Göreve geldikten sonra başlattığımız teşvik seferberliği işte bu yüzden önemli. Teşvikler gelecekler yatırımcı buraya gelsin ki çıkarttığımız cevherlerimizi işleyip satacağız. Fabrikalar açılsın ki sizler okulu bitirince buralarda işe başlayın.”