Üniversitede Gastronomi Müzesi açıldı. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Üniversitede Gastronomi Müzesi açıldı.

Bu haber 31 Ekim 2019 - 7:17 'de eklendi ve 65 views kez görüntülendi.

Gastronomi ve mutfak sanatlarında zamansal süreç içerisinde gerçekleşen değişim ve gelişmeleri öğrencilerin öğrenebilmesi ve içselleştirebilmesi amacıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesinde “Gelenekten Geleceğe Gastronomi Müzesi” açıldı.

Müzenin açılışı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Koç, gastronomi ve mutfak sanatlarında zaman içinde gerçekleşen değişim ve gelişimi öğrencilerin içselleştirebilmesini amaçladıklarını dile getirerek, “Bu Gastronomi müzesini yaklaşık bir ay önce inşa ettik. Bu Gastronomi müzemizi inşa etmemizin en önemli nedenleri ‘gelenekten geleceğe’ kuşağını, düsturunu öğrencilerimize öğretebilmek. Gastronomi müzemizden itibaren koridor boyunca ilerlediğimizde, modern mutfaktaki öğrenciler bu eğitime başlamadan önce atalarının geçmişte hangi zorluklar içerisinde, hangi koşullar altında çalıştıklarını, gastronomi ile ilgili gelişimi göstermek için bu müzeyi inşa ettik. Böylelikle şu an ki imkânların kıymetini daha iyi öğrenmektedirler.” dedi.

Müzede sadece Sivas yöresinden değil, Erzincan, Giresun, Ordu, Yozgat, Kayseri çeşitli yörelerden de eserlerin yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Koç, “Sadece Turizm Fakültesi öğrencilerimiz değil halkımız da, merakı olan ilgili bireyler de ziyaret edebilir, tarihin derin izlerini burada görebilirler. Müzemiz 24 saat açıktır. Kısa zamanda kurduğumuz bu müzede 72 parça nadide parçamız bulunmakta. Biz bu parçaları demir başımıza kaydettik. Dolayısıyla bu kayıt ile kaybolma riski de ortadan kalkıyor. Bu anlamda bu konuda duyarlı olan insanları da ben davet ediyorum.” diye ekledi.