Yörex'te Sivas rüzgarı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Yörex’te Sivas rüzgarı

Bu haber 24 Ekim 2019 - 12:14 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Antalya Ticaret Borsasınca (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açıldı. 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansı, 647 kurum ve firmanın yer aldığı fuarla, 81 ilin tamamını kapsayan ve tamamen yöreye ait olan ürünleri tek çatı altında toplayan fuara Sivas’ın yöresel ve tescilli ürünlerini tanıtmak için Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ve Sivas Ticaret Borsası da katıldı.

Açılış programına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Genel Başkanı M. Rifat Hisarciklioglu, Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, odaların yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ANFAŞ Fuar Merkezi’ndeki fuarın açılışında yaptığı konuşmada, 10 yıl önce sadece 40 ilin katıldığı, 24 bin kişinin ziyaret ettiği YÖREX’in bugün 81 ilin tamamını kapsayan, ziyaretçi sayısı 200 bini geçen dev bir ulusal organizasyona dönüştüğünü söyledi.

 

YÖREX’in artık Türkiye’nin vitrini olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, burada ülkenin tüm renklerinin bir araya geldiğini ifade etti. Doğusundan, batısına, kuzeyinden güneyine tüm Türkiye’nin fuarda buluştuğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Eğer coğrafi işaretler bugün bu kadar biliniyor ve önemseniyorsa, bunda odalarımızın, borsalarımızın ve en başta da kadınlarımızın payı çok büyük. Son 10 yılda coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını, odalarımız ve borsalarımız tescil ettirdi. Onlar tarafından tescil edilen ürün sayısı 150’yi geçti.” dedi.

Sivas TSO ve Ticaret Borsası standına çok sayıda Sivaslı ve Oda/Borsa başkanı ziyarete gelirken Sanatçı hemşehrimiz Enver Merallı’da standa gelerek sohbet etti.

Standları ziyaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sivas TSO standına gelerek Eken ve Hastaoğlu ile sohbet etti.

Ziyarette Kangal Köpeğini seven Hisarcıklıoğlu, ızgara başına geçerek Sivas Köftesi pişirdi. Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Hisarcıklıoğlu’na yöresel ürünlerden oluşan hediye takdim etti.