11 MİLYON AĞAÇ, BUGÜN FİDAN YARIN NEFES… | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

11 MİLYON AĞAÇ, BUGÜN FİDAN YARIN NEFES…

Bu haber 11 Kasım 2019 - 12:23 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Milli Ağaçlandırma Günü’nde tüm Türkiye genelinde 11 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Sivas’ta da 49 farklı noktada 511 bin 279 fidan dikildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan kampanya neticesinde tüm Türkiye’de aynı anda 11 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu ifade eden Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, son 15 yıl içersinde de Sivas’ta milyonlarca fidanın dikildiğini kaydetti.

Annesi ile yaşadığı bir diyaloğu aktaran Bilgin, “Geçenlerde annemle Gardaşlar Ormanına gittik. Ben 1-2 yaşlarındayken bu bölgeye yeni ağaç dikilmeye başlandığını söyledi. Demek ki 47 yıl önce dikilen fidanlar, bugün bir ormana dönüştü. Faklı etkinliklerin gerçekleştirildiği şehrimiz için değerli bir alan haline geldi. İnşallah bugün farklı noktalarda diktiğimiz fidanlar 20, 30, 40 yıl sonra güzel alanlara dönüşecek.” dedi.

Belediye olarak yeni bir kampanya başlattıklarını dile getiren Bilgin, “Belediye olarak biz de Orman İşletme Müdürlüğümüz ile farklı alanlar belirledik ve aynı anda o bölgelerde ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Belediyemizi ziyarete gelen misafirlerimiz de dahil olmak üzere kendileri adına bir fidan dikeceğiz. Sertifikasını da kendisine göndereceğiz. Ada, parsel ve sıra numaraları ile bu diktiğimiz fidanları bilgisayar ortamında kayıt altına alacağız. İsteyenler uygulama üzerinden fidanlarının yerini görebilecek. Bu kampanyamızın ilk kısmını da 24 Kasım Öğretmenler gününde hayata geçireceğiz. Paşabahçe mevkiinde öğretmenlerimiz adına oluşturacağımız ormana 7 bin fidan dikeceğiz.” şeklinde konuştu.

Sivas’ta 100 milyon ağacın dikildiğini kaydeden TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise konuşmasında; “Cumhurbaşkanımız 4 Eylül’de Sivas’a geldiği zaman 100 milyon 1. fidanı kendisi dikti. 50 yıl önce uzaydan çekilen fotoğraflarla günümüzdeki fotoğraflar karşılaştırıldığı zaman, yeşil alan ve orman alanı artan ender ülkelerden biri Türkiye’dir. Türkiye’de ağaçlar kesilmiyor, aksine ormanlık alanlar artıyor. Sivas’a bugüne kadar diktiğimiz 100 milyon fidanın üzerine 7 milyon Sivaslı adına, on katı daha fazlasını düşünürsek 70 milyon fidanla inşallah Sivas’ımızı yeşillendireceğiz. Geleceğimize hem yeşil, hem de nefes bırakacağız.” ifadelerine yer verdi.

Kampanya çerçevesinde ilimizde 49 farklı noktada 511 bin 279 fidanın toprakla buluşturulduğunu dile getiren Sivas Valisi  Salih Ayhan, “Geleceğe bırakılabilecek en güzel miras budur. Bu sene 4,5 milyon fidan dikimi gerçekleştirdik. 15 yılda ise 100 milyon adet fidan dikimi yapıldı. Buna herkesin sahip çıkması adına Sivas’taki 661 okulumuzun her birinin ormanı olsun istedik. Her mezun adına fidan dikilecek. Her çocuğumuz okula başlarken ve mezun olurken fidan dikecek. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından il protokolü saatler 11.11’i gösterdiğinde butonlara basarak fidan dikimi etkinliğini başlattı. Akabinde Ilıca Köyü’nde oluşturulan ormanlık alana vatandaşlarla birlikte fidan dikildi.

Programa; Sivas Valisi Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekilimiz İsmet Yılmaz, Milletvekili Mehmet Habip Soluk, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Âlim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, Vali Yardımcıları, Kurum Müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.