Bir Bağış Bir Hayat" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Bir Bağış Bir Hayat”

Bu haber 06 Kasım 2019 - 15:31 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Organ ve Doku Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında “Bir Lokma Can” sloganı ile gerçekleştirilen programda organ bağışında bulundu, öğrencilere ve vatandaşlara lokma dağıttı.

Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesindeki merkezi kafeterya önünde düzenlenen programda konuşan Vali Ayhan, 3-9 Kasım tarihlerinin Organ ve Doku Bağışı Haftası olduğunu anımsattı. Vali Ayhan, ülke genelinde ve Sivas’ta bu konuda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenlendiğini, İl Sağlık Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi iş birliğinde vatandaşları bilinçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Organ bağışının çok önemli ve hassas bir durum olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, “Dinen de bir sakıncası bulunmayan ama bu konuda bilgilendirme ve bilinçlendirme noktasında eksiklik olan bir alan. Kuran-ı Kerim’in Maide Suresi’nin 32. Ayetinde ‘…Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.’ buyurulmuştur. Bu sebeple, her anlamda bu konuya olabildiğinde hassasiyet göstermemiz gerekmektedir.” dedi.

Vali Ayhan, organ bağışıyla insanlara hayat verme konusunda cesur davranılması gerektiğini dile getirerek, “Ülkemizde 25-30 bine yakın kişi organ beklemektedir ve bu konuda ciddi manada sıkıntı var. İlimizde organ bağışı anlamında ülke geneline göre biraz cesur değiliz. Bu konuda biraz daha gayret göstermemiz lazım.” diye konuştu.

Vali Ayhan, konuşmasının ardından organ bağışına teşvik etmek ve farkındalık oluşturmak bağışta bulundu. Vali Ayhan ayrıca, ‘Bir Lokma Bir Can’ sloganı ile organ bağışı standının yanında kurulan çadırda lokma pişirerek, lokmaları öğrencilere ve vatandaşlara ikram etti.