"Çalı Kuşu Balesi " büyüledi. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Çalı Kuşu Balesi “ büyüledi.

Bu haber 13 Kasım 2019 - 13:04 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

4 Eylül Sivas Kongresi’nin yıl boyunca süren 100. Yılı Etkinliklerine bir yenisi daha eklendi. Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz romanından uyarlanan “Çalıkuşu Balesi” Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nin açılışına özel olarak sahneye konuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile Opera ve Balesi orkestra sanatçıları eşliğinde 2 perdeden oluşan bale gösterisine Sivaslı sanatseverlerin ilgisi yoğundu.

Dönemin ruhunu izleyenlerin içine işleyen ‘Çalıkuşu Balesi’ Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’in koreografisiyle tam not aldı. 2 perdeden oluşan balenin kostüm ve dekor tasarımları 1920-1930 yıllarına uygun olarak Alexandre Vassiliev, müzik düzenlemeleri Erkan Yüksel ve ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz tarafından yapıldı.

Sanatseverlerin bale eserlerinde duymaya alışkın olduğu Klasik Batı Müziği yerine, Türk Sanat Müziği’nin icra edildiği ‘Çalıkuşu’nda, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Orkestrası sanatçıları kanun, bendir, ud ve ney gibi Türk Sanat Müziği’nin enstrümanlarıyla gösteriye renk kattı.

Programın sonunda konuşan Vali Vekili M. Nebi Kaya, Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında ilimizde çok sayıda program icra edildiğini ifade ederek, bunlar içerisinde akıllarda iz bırakan etkinliklerden birinin de Çalıkuşu olduğunu ifade etti. Sivas’ın kongre sürecinde üzerine düşen görevi yerine getirdiğini vurgulayan Vali Vekili Kaya, “Sivas’ta bizler milli mücadelede Atatürk’e ev sahipliği yapmış olmaktan gurur duyuyoruz. Cumhuriyetin temellerinin burada atılmış olması bizlere ayrıca gurur veriyor. Sivas’ımız sahip olduğu bu kıymetli eserlerle, çok kıymetli orkestrası, sanatçılarıyla daha da güzel günlere, daha da sanat dolu günlere yürüyecek. Bu vesile ile bunu karşılıksız bırakmayarak burayı da hınca hınç dolduran siz Sivaslılara ve sanatseverlere şükranlarımı sunuyorum. Samsun’dan buraya gelen değerli misafirlerimize de teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Çalıkuşu Balesi’ni Vali Vekili M. Nebi Kaya’nın yanı sıra Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, Sivas Vali Yardımcıları Yeliz Yıldızhan, Mustafa Yüksel Karadağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, il protokolü ve çok sayıda sanatsever izledi.

Türk edebiyatının başyapıtları arasında yer alan roman, yaramazlıklarından dolayı “Çalıkuşu” lakabı takılan Feride’nin hayatını anlatıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’nun sosyolojik ve ekonomik durumunu olduğu gibi gözler önüne seren eserde; idealist, gururlu ve alımlı bir kadın olan Feride, Kamuran ile yaşadığı aşkın hüzünlü bitmesinin acısıyla, seneler boyu Anadolu’nun farklı illerinde öğretmenlik yaparak mutluluğu arıyor.