ÇOCUK MU İTHAL EDELİM? | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

ÇOCUK MU İTHAL EDELİM?

Bu haber 13 Kasım 2019 - 9:47 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Sivas’ta uzun zamandır çözülemeyen çocuk nöroloğu ve kardiyologu sorununu gündeme getirdi.

Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülen Sağlık Bakanlığı 2020 bütçe görüşmelerine katılan Karasu, bir yılı aşkın süredir çocuk nörologu ve kardiyologu görevlendirilmesi için açıklama yaptığını, soru önergesi verdiğini ve TBMM Genel Kurulu’nda konuştuğunu kaydetti.

Karasu, ‘’Ben bu sorunu gündeme getirdikten sonra iktidarın Sivas vekilleri ‘hayırlı olsun sorun çözüldü’ dedi ancak Sivas Numune Hastanesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’nde aldığım bilgiye göre hala doktor yok. Soruyorum; bu sorun nasıl çözülmüş oluyor?’’ dedi.

ÇOCUK MU İTHAL EDELİM?

TBMM dilekçe komisyonuna gelen şikayete bakanlığın verdiği, “Bakanlığa bağlı sağlık tesislerinde 313 bin 470 çocuk nüfusuna bir çocuk nörolojisi uzmanı, 198 bin 985 çocuk nüfusuna ise bir çocuk kardiyolojisi uzmanı düşüyor. Sivas şehrinin çocuk nüfusu 134 bin 866’dır. Bakanlık dengeli dağılımı sağlamak için, insan kaynağı planlaması yapıyor’’ şeklindeki cevabı hatırlatan Karasu, ‘’Ne yapmamız bekleniyor, her şeyi ithal ettiğimiz gibi Sivas’a da çocuk mu ithal edelim?’’ diye sordu.

SÖZ VERDİĞİNİZ ATAMALAR YAPILMADI

Öte yandan geçtiğimiz Temmuz ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Eylül-Ekim ayları arasında 17 bin 689 sağlık personeli atanacağı sözünü verdiğini ancak atamaların yapılmadığını kaydeden Karasu, ‘’Gençlerimiz iş bekliyor, istihdam bekliyor. Sözünüzü tutun ve atamaları yapın’’ dedi.