Eken"İşletme kredisi hayırlı olsun " | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Eken”İşletme kredisi hayırlı olsun “

Bu haber 01 Kasım 2019 - 8:36 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.

Birbiri ardına gelen haberler esnaf ve tüccarın yüzünü güldürdü. İstihdam odaklı yeni kredi paketi 1 Kasım 2019 Cuma günü devreye girdi.

Konu hakkında açıklama yapan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istihdam odaklı kredi paketini açıklaması iş dünyasında memnuniyetle karşılanmıştır. Özellikle istihdama dayalı yapılacak olan kredi paketi istihdamın arttırılmasına da katkı sağlayacaktır. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan açıklamalarda ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara 2 yıla varan anapara ödemesiz dönemli, 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürün hayırlı olsun” dedi.

İstihdam odaklı kredi imkanı sağlanan sektörler ve şartlar şu şekilde;

I-İstihdam Odaklı İşletme Kredisi – İmalat Sanayi Sektörü

Seçilmiş emek yoğun imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler yararlanabilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi boyunca korunması gerekecek. İlave istihdam başına kredi tutarı tekstil ve konfeksiyon için 100 Bin TL, diğer imalat sanayi sektörleri için 200 Bin TL oldu.

II-İstihdam Odaklı İşletme Kredisi – Hizmet Sektörü

Seçilmiş emek yoğun hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler yararlanabilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi boyunca korunması gerekecek. İlave istihdam başına kredi tutarı 5 Bin TL-100 Bin TL arasında değişecek.

III- Devam Eden Konut İnşaat Projeleri İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Hasılat Paylaşım Yönteminin uygulandığı, piyasa koşullarının bozulması veya müteahhit firmanın finansmana erişim sorunları yaşaması nedeniyle tamamlanamayan projelerde, inşaatların tamamlanması için gereken tutar kadar kredi kullandırılabilecek. Sağlanacak finansman kaynağı ile yaşanması muhtemel istihdam kaybının önüne geçilecek ya da kaybedilen istihdamın tekrar kazanılması sağlanmış olacak.

İstihdam Odaklı söz konusu kredi de azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz ve 5 yıla kadar vadeli olarak kullandırılabilecek.

IV-Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Yurt dışında İnşaat-taahhüt projesi ihalesi kazanan müteahhit firmalardan, personel istihdamının en az %75’inin Türkiye’den götürülecek iş gücü ile sağlanacağını taahhüt eden firmalar, bu kapsamda kredi kullanabilecek. Bu firmalar ihtiyaç duydukları kesin ve avans teminat mektuplarını azami binde 5 komisyonla, nakit kredileri ise üstlendikleri işle ilgili avans alamayan firmalara yurt dışında aldıkları ihalenin %5’ine kadar kullanabilecek.