Emirhan Kayalıkları Büyülüyor | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Emirhan Kayalıkları Büyülüyor

Bu haber 16 Kasım 2019 - 14:02 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sivas merkeze bağlı Emirhan Köyü yakınlarında yer alan Yukarı Kızılırmak Jeoparkı’nın önemli doğal sit alanlarından biri olan bin 780 rakımlı Emirhan Kayalıkları, eşsiz güzellikleriyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Vali Yardımcısı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Yırtar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay, Sivas Doğa Sporları Arama Kurtarma Kulübü (SİVDAK) ve diğer doğa tutkunları ile birlikte her geçen gün popülaritesini artıran Emirhan Kayalıkları’nı ziyaret etti. Yaklaşık 4 saatlik yürüyüş ve tırmanışın ardından zirveye ulaşan Vali Ayhan ve beraberindekiler, doğal oluşumlar karşısında hayranlıklarını gizleyemedi.

-Doğal Güzelliği İle Dikkat Çekiyor-

Emirhan Kayalıkları, şehrin stresli yaşantısından uzaklaşmak, serin havada, doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlere alternatifler sunuyor. Kayalıkları ziyaret eden doğa tutkunları, sarp kayalıklar arasında yürüyüş-tırmanma ve fotoğraf safariye katılabiliyor. Küçük şelaleleri, dağ keçilerini, kaya içerisine oyularak yapılmış gözlem kulesini ve kayalıklar üzerine yapılan yapım tarihi belli olmayan manastır kalıntılarını gözleyebiliyor. Yaklaşık 25-30 milyon önce yatay olarak çökelmiş yapının tektonik hareketlerle dikleşmesi ile oluşmuş kayalıklar ülkemizin önemli doğal güzelliklerinden biri olarak gösteriliyor.

-Dağcılar, Büyüleyici Bir Tırmanış Deneyimi Yaşıyor-

Sarp kayalıklardaki oyuklarda arılarca oluşturulan doğal kovanlardan sızan bal görüntüsünden dolayı Emirhan Kayalıkları, ‘Ballı Kayalar’ diye adlandırılıyor. Sivas merkeze yaklaşık 15 kilometre mesafedeki kayalıklara, dağcılık kulüplerinin organizasyonuyla yıl içerisinde çeşitli tırmanışlar gerçekleştiriliyor. Çeşitli zorlukları bulunan kayalıkları rehberlerin eşliğinde tırmanan dağcılar, sarp ve yüksek kayalıkların etkileyici görüntüsüyle büyüleyici bir tırmanış deneyimi yaşıyor.