Esnaf daha fazla prim ödüyor | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Esnaf daha fazla prim ödüyor

Bu haber 28 Kasım 2019 - 13:14 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların SSK’lılara göre daha fazla prim ödediğini söyledi.
Esnaf ve sanatkarların çok çalıştığını ifade eden Sesob Başkanı Beşir köksal,  esnafın yoğun çalışmasının dikkate alınması gerektiğini belirterek, “ Esnaf ve sanatkarlarımız toplunda en fazla çalışan kesimden biri olmasına rağmen , en uzun prim gün sayısını ödüyor. SGK çalışanları ise 7 bin 200 prim gününde emekli olmaktadır. Bu durum Anayasa’nın 173. Maddesinde belirtilen ‘ Devlet Esnaf ve sanatkarını koruyucu tedbirler alır’ hükmüne aykırıdır.
Mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan esnaflarımıza mutlaka yıpranma payı verilmeli , mevcut prim gün sayısı düşürülmeli ve esnaflarımızın emekli olduğu zamanda maaşlarında iyileştirme yapılmalıdır.” Dedi.
Esnafların çok çalıştığını ve prim gün sayısının de en uzun prim olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, yoğun çalışma temposunun emeklilik te göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatarak, “ Esnaf ve sanatkarlarımız toplumda en fazla çalışan kesimdir. Yoğunluktan bazı zamanlarda 24 saat üzerinden çalışma dahi yapabiliyor.
Buna rağmen esnaflarımızın ödemesi gereken prim gün sayısı daha fazladır. Anayasanın 173. Maddesinde ‘ devlet esnaf ve sanatkarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler alır’ ifadesinden hareketle devletimizin esnafımızı korumasını, fazla prim gün sayısı altında ezilmemesini arzu ediyoruz.
Esnaf ve sanatkarlarımıza da yıpranma payı getirilmesini ve emeklilik sürelerinin biran önce eşitlenmesini bekliyoruz.