Meclis toplandı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Meclis toplandı

Bu haber 09 Kasım 2019 - 10:04 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.Toplantı, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Gündem maddelerinin görüşüldüğü meclis toplantısında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Mevlid Kandilinin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederek sözlerine başlayan Eken, “Bugün Peygamber Efendimiz (SAV)’in doğum günü. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir gündür. Bu vesile ile Mevlid Kandilimizi kutluyor, tüm İslam Alemine hayırlar getirmesini, iş dünyamıza hayırlı bereketli bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum. Ayrıca hafta sonu 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu, örnek devlet adamı ve askeri deha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 81’inci yıl dönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Eken, Sivasspor’un sahasında oynayacağı Konyaspor maçının önemine değinerek, “Tüm iş dünyamızın, Sivas TSO’nun çalışanlarının ve halkımızın maça gitmelerini rica ediyorum. Takımımız 2. Sırada, artık hayal değil. Takımımız gerçekten desteklenirse, gerçekten arkasında durulursa bu Sivas dünyaya ismini duyuracaktır ve şampiyon olarak tarih yazacaktır. Maçlara gitmemiz gerekiyor. Biz Sivas TSO olarak elimizi taşın altına koyacağımızı söylüyoruz. Diğer deplasman maçlarında taraftar gruplarımızla görüşüyoruz. Onlara otobüs desteği sağlıyoruz. Sivasspor’umuzun yanındayız, arkasındayız” ifadelerini kullandı.

Kısa adı TÜMMER olan Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Derneği’nin Sivas Kongresi’nin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Sivas’ta yaptığı program için yer tahsisi yapıldığına dikkat çeken Başkan Eken, şunları kaydetti; “Bizde dedik ki: ‘Meclis Üyesi Zeki Bey (Özdemir), Ahmet Emmioğlu Salonu ve Konferans Salonunu sana verdik ama Meclis Salonu sana lazımmış. Şehrimizin tanıtımı için, madencilerimiz, mermercilerimiz, Meclis üyelerimiz için vereceğiz’ dedik. Meclis Üyesi Zeki Özdemir bizim için önemli, madenciler bizim için önemli, yapılacak etkinlikler 100. Yıl etkinlikleri kapsamında yapılıyor bizim için önemli. Yeri verdik ama siz vermediler diye başka arayışlar içine girip valilikten destek aldığınızı söylemişsiniz. Bizde sitemimizi dile getirelim. Bana soruyorlar ‘Bu toplantıda siz neden yoktunuz Başkanım.’ Diyoruz ki davet edilmedik. Programa Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının bugün ki yönetimi davet edilmedi. Sivas TSO Başkanını kişiselleştirmeniz olamaz. Benim kimse ile şahsi bir işim olamaz. Ben Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıyım. Beni sevmeyebilirler, odayı sevmek zorunda, bu tabelayı sevmek zorunda. Başkan herkese eşit davranıyor, saygı duyuyorsa herkes bu makama ve odaya saygı göstermek zorundadır.” dedi.

 Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının (STSO) 2016 yılında Şarkışla OSB ile sorun yaşandığı ve Mahkeme sürecinin başladığını ifade eden Eken şu şekilde konuştu; “O gün ki yönetim ve yönetim kurulu başkanımız Şarkışla’da ortak olmak istemiyoruz diyorlar. Yasa açık, Ticaret ve Sanayi Odaları OSB’ye ortak olmak zorundadır. O gün ki yönetim, Kaymakam ve Belediye ters düşmüşler, mahkeme 2016 yılında açılmış. Karar çıkıyor 1 ay önce. Karar diyor ki ‘OSB olarak paranın tamamının faizleri ile birlikte, avukat ve diğer masrafları ile tamamının ödenmesine’ karar veriyor. Ticaret ve Sanayi Odası mahkemeyi kaybetmiş. Şarkışla İcra Dairesinden odamıza yazı geldi. Ben çok rahatsız oldum. Şarkışla Kaymakamımızı aradım. Devlet, ortak olduğu iş yaptığı yeri icraya verir mi? Bu borç zaten bizim ödeyeceğiz, ödemeyelim demiyoruz. Bir ödeme planı çıkarın aydan aya ödeyelim. Odamızın avukatını alarak Şarkışla’ya gittim bir toplantı gerçekleştirdik. Mücadelemiz sonunda, benim tüccarımızın 1 lirasına dahi ihtiyacımız olduğu, her şeye herkese karşı koruyacağımızı, geçmişte yapılan hata diyin, yanlış diyin, doğru diyin her ne ise bir Ticaret Odası mahkemelik olmamalıydı. İkili ilişkilerimiz, tüccar olmamız, ticareti bilmemiz karşılığında OSB’ye, Şarkışla’ya, kaymakamımıza, vilayete ve odamıza yakışır bir kararla bunu hallettik. Şarkışla Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Vatanımız, milletimiz, ilimiz için biz gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Sivas çok iyi günlere gelecek, Sivas sanayisi ticareti büyüyecek, istihdam büyüyecek. Bizde geçmişe baktığımızda vicdanımız rahat Allah’ım çok şükür diyeceğiz.”