ÖĞRETMENLERE ‘ATIK PİL GERİ DÖNÜŞÜM’ EĞİTİMİ VERİLDİ… « Sivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

ÖĞRETMENLERE ‘ATIK PİL GERİ DÖNÜŞÜM’ EĞİTİMİ VERİLDİ…

Bu haber 13 Kasım 2019 - 14:31 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Sivas Belediyesi gelecek nesillerimizde çevre bilincini artırmaya yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlere bir yenisini daha ekledi. Her sene düzenlenen atık pil toplama kampanyasına, bu yılki kalıtım ve farkındalığı artırmak adına her okuldan bir öğretmenin katılımı ile eğitim semineri düzenlendi.

Atık pillerin geri dönüşüm süreci hakkında düzenlenen eğitim programı Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Mustafa Doğan ve çok sayıda öğretmen katıldı.

Programda konuşan Çevre Şehircilik İl Müdür Vekili Mustafa Doğan atık pillerin geri dönüştürülebildiğini ifade ederek, “Biz ülkemizdeki atıkların yaklaşık %15’ini dönüştürebiliyoruz. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran %60 seviyelerinde. Pillerin ham maddesi ve kullanılan tüm malzemeler yurt dışından ithal ediliyor. Eğer biz bu konuda geri dönüşüm oranını artırırsak harcanan malzemeler kendi içimizde kalacak. Bu etkinliği düzenlediği için Sivas Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.” dedi.

Belediyenin her konuda eğitime destek verdiğini dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ise, “Son iki ayda 27 okulumuzun bahçesi asfaltlandı. Sıfır atık kampanyasında ise birinci olan okullarımızın eksikliklerini giderelim diye Başkanımıza bir öneri sunduk. Başkanımız da sağ olsun karşılayacaklarını söyledi. Çocuklarımıza biz eğitim verirsek, bu konuda onları bilinçlendirirsek elbette başaracağız. Bizim dinimizin gereği, bütün kâinat insanoğluna hizmet etmek için yaratılmıştır. Bunun da bir o kadar sorumluluğu var. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Geri dönüşüm konusuna hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık ise, “2018 yılı içerisinde 5365 ton ambalaj atığını, 26,3 ton bitkisel atık yağı ve 4,3 ton elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdık. 878 ton tıbbi atığı toplayarak sterilizasyon tesisinde sterilizasyona tabi tutarak bertaraf ettik. Katı atık düzenli depolama sahasında çöpten elde edilen elektrik ile yaklaşık 20.000 konutun elektrik ihtiyacını karşıladık. 2017-2018 öğretim yılında 4.900 kg atık pili; 2018-2019 eğitim döneminde 5.350 kg atık pil toplayarak geri dönüşüme kazandırmış olduk.” dedi.

“Hayatımızı kolaylaştıran piller, ömrü bittiğinde ise hayatımızı kâbusa çevirebiliyor.” diyen Işık, “Bu amaçla Türkiye Atık Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapmış olduğumuz atık pil toplama kampanyasına Sivas Belediyesi olarak verdiğimiz eğitimlerle destek olduk.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği görevlisi Çevre Mühendisi Diyem Özer atık pillerin geri dönüşüm süreci hakkında sunum yaptı.