Organik bal yetiştireceğiz. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Organik bal yetiştireceğiz.

Bu haber 19 Kasım 2019 - 11:19 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

    DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında  “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı.

Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesiile;Tozanlı köylerinde Organik Arıcılığın geliştirilmesini sağlamak, arıcılık yapan işletmeden elde edilen organik bal ve arı ürünlerinin sertifikalanmasıyla “Organik Tozanlı Vadisi Balı” adı altında markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü İl Müdürü Seyit Yıldız konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Projemiz ile arıcılık işletmelerinin en önemli girdisi olan kovan ve kovan malzemesi teminini sağlayarak işletmelerimizin daha kârlı organik arıcılık yapmaları sağlanacaktır. İnsan beslenmesinde ve tamamlayıcı tıpta önemli yeri olan organik bal ve arı ürünlerinin üretilmesi teşvik edilerek, üretimin artışıyla birlikte balı daha ucuz elde etmek mümkün olacaktır.

Proje hedef grubu içerisinde yer alan köyler kaliteli balın üretildiği mera ve yaylaklara komşu olup aynı vadi içerisinde yer almaktadırlar. Kapalı bir havza içerisinde yer alan bu köyler benzer coğrafi ve flora yapısı özelliği taşımaktadır.Bu meralarda elde edilen organik balların sertifikalı olarak satışının yapılmasını sağlamayı amaçlamaktayız.

Bu proje ile birlikte 30 arıcımız daha 3.000 adet polen tuzaklı kovan ile organik standartlarda arı ürünleri üretmeye başlayacaklar. Böylece ilimizde 30 adet arıcımız daha Organik arıcılık yaparak daha kaliteli insan gıdası üretecekler.

Projenin genel hedefi İlimizdeki Organik arıcılık potansiyelini harekete geçirip, mevcut geleneksel arıcılıkla uğraşan üreticileri daha kaliteli ürün üretimine teşvikini sağlamak, üretilen ürünün net karını artırmak ve ürünü paketleyerek daha cazip hale getirmektir. Bu proje ile vadide arıcılık yapan üreticiler için önemli bir finansman kaynağı oluşturularakSivas İlinin Tozanlı Vadisi Köylerinde organik arıcılığın başlatılması ve modern yöntemlerle uygulanması şansını yakalayacaktır.

Tüketicilerin gözünden, kendine özgü ve güvenilir algılar yaratma süreci olan markalaşma ile ilimiz arıcılık sektöründe hak ettiği yere gelecektir. Böylelikle piyasadaki güven problemi ortadan kalkacak kendi alıcısını oluşturarak geniş pazarlara ulaşacaktır.” dedi.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanıp, yürütülecek olan “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” DAP ve Sivas İl özel İdaresi tarafından finanse edilecektir. Projede; 2.500 adet kovan DAP tarafından karşılanacak olup, İl Özel İdaresine sunulacak proje kapsamında 500 adet kovan ve 5.100 kg temel petek ile proje bütünlüğü sağlanmış olacaktır.

Ayrıca DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sırasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün 2020 yılında uygulamayı hedeflediği projelerde ele alındı.