ORGANLARI 5 HASTAYA UMUT OLDU. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

ORGANLARI 5 HASTAYA UMUT OLDU.

Bu haber 13 Kasım 2019 - 10:24 'de eklendi ve 321 views kez görüntülendi.

Beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden kişinin organları, 5 hastaya umut oldu.
Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 10 Kasım’da beyin kanaması geçiren 54 yaşındaki Hülya Şenol tedavi gördüğü Sivas Numune Hastanesinde  beyin ölümü gerçekleşti.

Sivas Numune Hastanesi  Organ Nakli Birimi yetkililerince aileyle yapılan görüşmeler sonucu Şenol’un organları bağışlandı.
Türkiye Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezinin koordinasyonunda, Samsun’dan gelen ekibin yaklaşık 3 saat süren operasyonunun ardından, Şenol’un kalp kapakçıkları, korneası, karaciğer ve böbrekleri alındı. Organlar, Samsun, Erzurum ile İstanbul’a gönderildi.

Sivas Numune Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Gülseren Apak, 10 Kasım Pazar günü Şebinkarahisar ilçesinden beyin kanaması sonucu sevkli gelen Hülya Şenol’un dün öğle saatlerinde beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi. Aile yakınlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda organlarını bağışlama kararı aldıklarını belirten Apak, “Daha sonra organ nakli tetkikleri yapıldı. Nakil merkezleriyle iletişime geçildi ve bu sabah saat erken saatlerinden itibaren ameliyatlar başladı” dedi.

Samsun’dan gelen ekibine sağ böbreğini, karaciğerini ve korneasını, sol böbreğin Atatürk Üniversitesi Hastanesine götürüleceğini aktaran Apak, kalp kapakçığın da İstanbul’daki bir hastaya nakledileceğini ifade etti.

Güzel sonuçlar almayı umut ettiklerini dile getiren Apak, “Organlarımızın tamamını saklama koşullarını sağlayarak ilgili illere götürerek orada hazır bekleyen hastalara nakledilecek. Burada önemli olan ailenin kararıydı, onlara teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir karar verdiler. Onların söyledikleri de organ nakli bekleyen hastalara faydalı olabilmekti. Şenol’un eşi ve çocuklarının kararı vermesinin ardından süreç işledi. Ailemiz böyle güzel bir şeye imza atmış oldu. İnşallah organ bekleyen hastalara çağrı olur.” diye konuştu.