OSB'de teşvik bilgilendirmesi | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

OSB’de teşvik bilgilendirmesi

Bu haber 08 Kasım 2019 - 11:38 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Mustafa Eken, OSB’de üretim yapan firmalara Sivas’ta tekstil yatırımlarına verilen teşvikler hakkında bilgi verdi.

Eken , “Sivas tekstil alanında ciddi üretim yapan ve dünyanın bir çok bölgesine ihracat yapan bir tekstil şehri olma yolunda ilerliyor” dedi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte Birinci Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) üretim yapan tekstil firmalarına ziyarette bulundu.
Lefax ve Meda tekstil fabrikalarını ziyaret eden Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, tekstil alanında verilen teşviklerle ilgili bilgilendirmede bulundu.
16 Avrupa ülkesine kot pantolon üreten Lefax Tekstil ile Zara, H&M gibi önemli markalara yönelik üretim yapan Meda Tekstil’in şehir ve ülke ekonomisine ve istihdamına ciddi katkı sağladığına vurgu yapan Eken, “Biz 2020 yılı sonuna kadar Sivas’ta tekstil konusunda yapılan çalışmaları tanıtacağız. Sivas tekstilde önemli bir yere gelecek. Demirağ OSB 6. Bölge Teşvik’inin kararnamesinin imzalanmasını bekliyoruz. Açıklandığı zaman karma endüstriyel sanayi olarak her türlü yatırımcıları misafir edeceğiz” dedi.
Özellikle son çıkan teşvik kararnamesindeki 18 ve 19. maddelerini hatırlattıklarını ifade eden Eken, “LeFaxx ve bütün çalışan firmaları ilimizde yatırım yapmaları konusunda bilgilendirmek ve yönlendirmek için bu ziyaretleri çok önemsiyoruz. Ziyaretlerimizde bazı ürünlerin Sivas’tan çıktığını öğrendik. Bu bizim için bir gururdur. Bizim gerçekten bu tarz tekstil firmalarına ihtiyacımız var. Firmalarımızın tanıtımını gerçekten iyi yapmamız lazım, ihracat yapan fabrikalarımızı iyi belirlememiz lazım. Yeni teşvik kapsamının getirdiği avantajları izah etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Eken, teşviklerin üretim yapan firmalara da uygulanmasının rekabet açısından önemli olduğunu ve konuda da görüşmelerin olduğunu söyledi.
Lefax Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Mürsel Önder, firma hakkında bilgi vererek, “2005 yılında başlamış olduğumuz serüvene 500 kişi ile devam ediyoruz. Yeni çıkan teşviklerle ilgili sayın başkanımızın gayretlerine çok teşekkür ediyoruz. Bunlar hakkında bizleri bilgilendirmek için ziyarette bulundular ve bizlere gereken açıklamayı yaptı. Şu anda batıdan bu tarafa gelecek olan yatırımların önünü açtı ve görüşmeler devam ediyor. Bizleri yarı yolda bırakmadılar bundan sonra da bırakacaklarını düşünmüyoruz. Başkanımıza bu konularla ilgili taleplerimiz ilettik ve bize yardımcı olacağını belirtti. Biz de bundan böyle bu kervanda yürümeye devam edeceğiz” dedi.
Meda Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Adem Göler ise ziyaretin kendileri açısından motive edici olduğunu belirterek, “Sivaslı olduğumuz için istihdamla ilgili sadece kendi kasamızı kendi cebimizi düşünmüyoruz. Sivas’a nasıl fayda sağlayabiliriz, çalışma gücünü nasıl yükseltebiliriz bunları düşünüyoruz. Yeni gelen firmalara çok güzel teşvikler yapılacak. Bizler o zaman nasıl rekabet içinde olacağız. Bunun hesabını herkes yapabilmeli. Bizler memleketimizdeki insanların daha iyi durumda yaşamasından yanayız. Ama bizler de ezilmeyelim. Tekrardan çalışmalarınız için teşekkür ediyoruz, göreve geldiğinizden bugüne çok iyi işler yapmaya çalışıyorsunuz. Daha önce bizlere söylendiği gibi biz Güneydoğu’ya teşvik verdik oraya gidin denmesin. Ben neden Sivas’ı bırakıp da Güneydoğuya gideyim. Benim kendi hemşerilerim var iken burada dururum. Burada da bir tarafa yüzde 80 teşvik verilecek diğer tarafa hiçbir şey verilmeyecekse olmaz. Her tarafa eşit olmalı. Devlet büyüklerimden adaletli bir teşvik sistemi istiyorum” dedi.