Rektör Yıldız,İl Genel meclisindeydi | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Rektör Yıldız,İl Genel meclisindeydi

Bu haber 14 Kasım 2019 - 10:07 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniveresitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda düzenlenen İl Genel Meclisi 2019 Kasım ayı toplantısına katıldı.

Toplantı öncesi Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya’yı ziyaret etti.

İl Genel Meclisi üyelerine yapılan çalışmalarla ilgili sunum yapan Prof.Dr. Alim Yıldız,ilk olarak göreve geldiği 2016 yılından bugüne kadarki süreci değerlendirdi. Öncelikli olarak 2019 yılı içerisinde yapılan faaliyetlere değinen Rektör Yıldız, son 3 yılın değerlendirmesini de yaptı.

Prof. Dr. Yıldız, Meclis üyelerine; bilimsel, sağlık, üniversite-sanayi-şehir işbirliği, kurumsal, öğrenci ve personele yönelik ve yerleşkemizde yapılan çalışmalar başlıkları altında değerlendirmelerde bulundu.

Webometrics’in yaptığı Temmuz 2019 araştırmasına göre, Üniversitemizin dünya üniversiteleri arasında son 3 yılda 51 sıra yükseldiğini anlatan Rektör Yıldız , Cumhuriyet Teknokent’in de 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından En İyi Gelişim Gösteren 2’nci Teknokent ödülünü aldığını vurguladı.

Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (CÜBAP) Komisyonunun desteklediği 2 bin 122 projenin başarıyla tamamlandığını söylerken, 2015 yılında 7 milyon 178 bin TL olan proje desteğinin 2019’un ilk 10 ayında 10 milyonu aştığının altını çizdi.

En çok merak edilen sorulardan biri olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile ilgili çalışmalara da sunumunda yer veren Rektörümüz Hastaneyi daha iyi yerlere getirmek gayret ettiklerini belirtti. En son Nükleer Tıp Anabilim Dalına prostat kanserinin tanısında en son teknoloji olan Galyum-68 Ünitesi açıldığını kaydetti. Prof. Dr. Yıldız, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi için tıbbi cihaz araç gereçlerinin alımının yapıldığını ve en kısa sürede hastaneyi hizmete açacaklarını söyledi.

Sivas’ın Anadolu’nun en önemli merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Rektör Yıldız, Sivas’ın sosyal ve kültürel hayatına yapılan katkıları da Meclis üyeleriyle paylaştı. İletişim Fakültesi’nde şehrimizde iz bırakmış Şems-i Sivasî, Kadı Burhaneddin, İsmail Hakkı Toprak, Mustafa Taki, Arap Şeyh gibi ilim ve kültür insanlarını gelecek nesillere tanıtmak için bir dizi belgesel film hazırlandığı bilgisini verdi. MiniSivas isimli projeyle de Sivas’ın tarihi eserlerini sergilediklerini anlatarak, şimdilik sayısı 6 olan eserlerin tamamlanınca 20’yi bulacağını kaydetti.

Öğrenci odaklı çalışma yaptıklarının altını çizen Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız bölümlerdeki doluluk oranının her geçen gün arttığını, Üniversitemizin bu yıl yüzde 87,71 doluluk oranıyla en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldığını söyledi. İlçelerdeki öğrenci sayısının azaldığına dikkat çeken bir üyenin bu sayıyı artırmak için neler yapıldığına dair sorusuna cevaben Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Toplantıları düzenlendiklerini, bu toplantıda müdürlerin görüşlerini alarak öğrenci sayısını artırmaya çalıştıklarını anlattı. Bu toplantıların semeresini de aldıklarını vurgulayan Rektörümüz bazı ilçelerde 40 olan öğrenci sayısının bu yıl 160’ı bulduğu söyledi.

“Yeşil Yerleşke” sloganıyla yerleşkemizde yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla ilgili verileri paylaşan Rektörümüz 2018 yılı içerinde 100 bini aşkın fidan diktiklerini, bu sayede GREEN METRIC sıralamalarında ilk sıralara yerleştiklerini kaydetti. Rektörümüz Yıldız, akademik ve idari personel ile öğrencilerin doğum gününde onlar adına 1 fidan diktiklerini de söyledi.

Son olarak yerleşkemize yapılan Gölet’le ilgili konuşan Rektörümüz, 18 bin 472 metrekare bataklık alanın ıslah edildiğini, çalışmalar bittiğinde öğrenci ve personelimize yeni bir sosyal yaşam alan oluşacağını cümlelerine yer verdi.

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız’ın sunumun ardından üyelerin sorularını cevaplandırdı. Soruların cevaplandırılmasından sonra üyeler Rektörümüzü alkışlayarak yapılan çalışmaları çok beğendiklerini, Üniversitemizin Sivas’ın markalarından biri olduğunu söylediler.