"Sivas İl Özel İdaresi, Türkiye'ye Örnek Olan Bir Kurum" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

“Sivas İl Özel İdaresi, Türkiye’ye Örnek Olan Bir Kurum”

Bu haber 22 Kasım 2019 - 12:39 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Genel Meclisinin Kasım ayı oturumlarına katılarak, Sivas İl Özel İdaresinin il genelinde yürütmekte olduğu çalışmalar ve planlanan faaliyetler ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

2020 yılı yatırım programının görüşüldüğü Kasım ayı il genel meclisi oturumları devam ediyor. İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, toplantının konuğu olan Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya’yı mecliste ağırlamaktan dolayı ziyadesiyle mutlu olduklarını ifade ederek, yatırım programı görüşmeleri esnasında gerçekleştirilen bu ziyaretin önemine değindi.

Daha sonra İl Genel Meclisi üyelerine hitap etmek üzere konuşmalarına başlayan Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, Sivas İl Özel İdaresi’nin tüm Türkiye’ye örnek bir kurum olduğuna vurgu yaparak, “İdaremiz Sivas’ın zorlu coğrafyasında nitelikli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu başarının arkasındaki sır, meclisimizin her zaman kararlarıyla arkasında olması ve İdaremizin tabiri caizse ‘gözünü budaktan sakınmayarak’, en iyi en ideal şekilde çalışmasıdır. Sivas İl Özel İdaresi her yıl üstüne koymak suretiyle, bir yıl öncekini daha da geliştirmektir. Sahip olduğu makine parkını ve insan gücünü en ideal şekilde kullanmaktadır” dedi.

Sivas İl Özel İdaresi çatısı altında çalışan herkesin özveriyle çalıştığını söyleyen Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, “Bizler yaptığımız işi severek yapıyoruz. Çünkü biz, eğitim ve sağlık kurumları inşa ediyoruz, yol götürüyoruz, su götürüyoruz. Vatandaşlarımızın dertlerine derman oluyor, sıkıntılarına çare buluyoruz. Bu vesileyle, onların iltifatlarına mahzar oluyor, hayır dualarını alıyoruz. Ben inanıyorum ki; Sivas İl Özel İdaresi çatısı altında yer alan, gerek il genel meclisi üyelerimiz, gerek personellerimiz, herkese nasip olmayan, şanslı bir durumdadır. Bu yüzden Mevla’ya şükrediyorum. Bu vesileyle; çalışmalarımızı her zaman destekleyen ve bizlerle beraber olan Sayın Valimize, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Sayın Milletvekillerimize, değerli İl Genel Meclisi Başkanımız ve meclis üyelerimize, diğer kurumlarımıza, ilçelerde bu hizmeti yürüten Kaymakamlarımıza, muhtarlarımıza ve bizlere sabırla destek olan, yardımcı olan köy sakinlerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

2019 yılında gerçekleştirilen projeler kapsamında bilgiler vererek konuşmasına devam eden Genel Sekreter, “2019 yılını değerlendirerek, 2020 yılına ışık tutmaya çalışacağız. Özel İdare, Bakanlık ve KÖYDES bütçeleri ile Sivas il genelinde 1392 adet proje hayata geçirildi. İl Özel İdaresi farklı kaynaklardan beslenmek üzere projeleri hayata geçirmektedir. Kırsal alt yapının yanı sıra, okullar, aile sağlık merkezleri, 112 acil merkezi, gümrük binası inşa ediyoruz, diğer yandan kültür faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Sivas’ın zorlu bir sahaya sahip olması, yerleşim sayısının çok fazla olup rakımının yüksek olması, iklimsel koşullar sert olması, hizmet götürürken, bizlerin hem ekstra maliyet hem de ekstra enerji harcamasına neden oluyor. Tüm araç parkı, teknik ekibi, işçisi ve memurlarıyla sahada 7/24 azim içerisinde çalışıyor” dedi.

Sivas İl Özel İdaresinin sorumluluğu alanında bulunan yol ağının 7380 kilometre olduğunu söyleyen Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, “Bu yol ağının %51’i asfalt sathi kaplamadır. Ancak nüfusumuzun %85’i asfalt yoldan faydalanmaktadır. Diğer yandan 894 köyümüzde şuan itibariyle parke taşı döşenmiş durumdadır. Köy olarak %73’lük bir orana denk gelse de, vatandaşlarımızın %83’ünün ayağı çamurdan kurtulmuştur. İl Genel Meclisinin aldığı kararlarla hizmet yürütülürken temel kriter nüfus yoğunluğudur. İçme suyuna bakıldığında ise köylerimizin %99.9’unun suyu bulunmaktadır. Ancak son dönemlerde yaşanan iklimsel sebeplerden dolayı suyun yetersiz olduğu köyler var. Sivas su zengini bir il değil, suyun kadrini kıymetini bilmemiz gerekiyor. Burada meclisimizin ve bizlerin geleceğe yönelik adımlar atması gerekir. Su israfının önüne geçmeli ve su sayacı takarak köylerimizde adil kullanımı sağlamalıyız. Bize külfet ve yük olmasına rağmen, buna büyük önem vermeliyiz. Su problemi olan birçok köyümüzde, su sayacı takarak huzura erdik. Tarımsal sulama da aynı şekilde özveriyle çalışıyoruz. Elimizdeki imkânlarla en güzelini yaparak, alnımız ak bir şekilde işlerimizi yürütmek istiyoruz.” diye konuştu.

Sivas İl Özel İdaresinin il genelinde yürüttüğü tüm faaliyetler ile ilgili, il genel meclisi üyelerine ayrıntılı bir sunum gerçekleştiren Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, 2020 yatırım programının ilimize hayırlı olmasını diledi.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig