ÜNİVERSİTE AKADEMİK YILA “MERHABA” DEDİ « Sivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Önceliklerinizi belirleyin

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, TEKNOLOJİ

SİYASET ÜSTÜ BİR KURUMUZ

EKONOMİ, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

Sivas tarımında ufuklu proje

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

ÜNİVERSİTE AKADEMİK YILA “MERHABA” DEDİ

Bu haber 14 Kasım 2019 - 15:04 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Törenin öncesinde TBMM Başkanı  Prof.Dr. Mustafa Şentop, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Alim Yıldız’ı makamında ziyaret ederek üniversite Şeref Defteri’ni imzaladı.

Ziyaretin ardından Akademik Yılı Açılış Töreni’ne geçildi.

Akademik açılış törenine TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Milletvekilleri Habip Soluk ve Semiha Ekinci, İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, il protokolü, Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanları, dekanlar, müdürler, STK temsilcileri, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Üniversite tanıtım filmi izlendi.

Üniversite tanıtım filminin gösteriminin ardından Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız törenin açış konuşmasını yaptı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alim yıldız,konuşmasında Üniversitede yapılan bilimsel, sosyal, kültürel, uluslararasılaşma, üniversite-sanayi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Rektörümüz Yıldız, “Bünyemizde oluşturduğumuz kanser çalışma grubu ile yerli ilaçlarla kanserin tedavisine yönelik çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Sivas, Tokat ve yakın illerde yaz aylarında sıkça rastladığımız Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının tedavisi için millî aşı çalışmalarımız devam etmektedir. Üniversite sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden biri de uluslararası pazarda satışı hedeflenen yerli ve millî implant projemizdir.” dedi.

Kendi enerjisini üreten üniversite sloganıyla güneş enerjisinden yararlanarak elektrik ihtiyacımızı karşılayacak bir proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Rektörümüz, “Valiliğimiz, Belediyemiz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Üniversitemizin iş birliği ile kurulmuş olan solucan gübresi üretim tesislerimizle organik tarım için adımlar attık.” şeklinde konuştu.

Son olarak bir konuşma gerçekleştiren TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop üniversitelerin en önemli geleneklerinden biri Akademik Yıl Açılış törenlerinin olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Şentop, “Bugün Sivas Cumhuriyet üniversitemizin 2019-2020 akademik açılışını da sembolik olarak olsa da birlikte gerçekleştireceğiz. Böylece sevincimizi mutluluğumuzu paylaşacağız. Bu vesile ile sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuiyeti tekrar ifade etmek istiyorum.” diye ekledi.

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız TBMM Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop’ tablo hediye ederken Prof. Dr. Şentop da Rektörümüze plaket verdi.Program sonrasında TBMM Başkanı ve Rektör tüm akademisyenlerimizle toplu fotoğraf çektirdiler.