Üreticilere süt tankı. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Üreticilere süt tankı.

Bu haber 15 Kasım 2019 - 14:45 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Süt Üretimini Geliştirme ve Sütün Kalitesini İyileştirme Projesi kapsamında Süt Soğutma Tankı Dağıtım Töreni düzenlendi.

Sivas Valiliği öncülüğünde Sivas İl Özel İdaresinin katkıları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleri ile hayata geçen projede toplam 50 adet süt tankı dağıtıldı.

Sivas İl Özel İdaresi Asfalt Plent Tesisleri’nde gerçekleşen programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ile il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kırsal Kalkınmayı Sağlayarak, Göçün Durdurulmasını Hedefliyoruz-

Programda bir konuşma yapan Sivas Valisi  Ayhan, ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ tarım ve hayvancılık seferberliği kapsamında Cumhuriyetimizin kuruluşun 96’ncı yılında SİVTAŞ Yem Fabrikası ile Süt Toplama ve İşleme Tesisi’nin temelini attıklarını söyledi.

Çiftçiler için süt üretiminin en riskli grupta olduğunu belirten Vali Ayhan, “Günlük olması, dayanıklılık ve nakliye gibi birçok faktörün süt üreticisinin karşılaştığı temel sorunların başında geldiğini görüyoruz. Hijyenik şartlarda süt üretilmesi, işletme içinde soğutulması, değer fiyattan sanayiye satılması, üretilen sütün kayıt altına alınarak sektörün gelişmesine olumlu katkı sağlamak ve üreticinin daha yüksek gelir elde etmesi için, hazırlanan Süt Sığırcılığında Süt Üretimini Geliştirme ve Kalitesini İyileştirme Projesi’ni uyguluyoruz. Sivas İl Özel İdaresi tarafından finanse edilmiş proje ile 30 farklı işletmeye 300 litre, 20 farklı işletmeye 500 litre süt soğutma tankı dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bu ekipmanlar sayesinde süt ürünlerinin kalitesinin artırılmasını, teknolojik gelişmelerin üretime yansıtılmasını ve kırsal kalkınmayı sağlayarak, göçün durdurulmasını hedefliyoruz. Sivas’taki her bir vatandaşımızın geleceği için hayal kurmaya ve bu hayalleri önce hedeflere sonra da gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz. Sivas için hedeflerimiz var, bu hedeflere ulaşma konusunda çiftçi ve üreticilerimizden destek bekliyoruz. Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise; klasik yöneticilik anlayışının dışına çıkarak şehrin ortak duygusunu göz önüne alarak istihdama yönelik çalışmalar yapacaklarını söyleyerek, “Sivas, tarım ve hayvancılık şehri olma noktasına geldi. Sayın valimizin himayelerinde çiftçimize etki edecek projeler hayata geçiyor. Bugün ki projede bunlardan birisi.” dedi.

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya da, İl Özel İdare olarak büyük bir gayret ve samimiyetle çalıştıklarını belirterek, “Bu çabayı sarf eden kahraman arkadaşlarımız var onlara çok teşekkür ediyorum. Sivas İl Özel İdaresi ilimizin ihtiyaçları doğrultusunda gözünü budaktan sakınmadan, karar alıp faaliyetlerini yerine getiriyor.” diye konuştu.

Meclis Başkanı Hakan Akkaş da süt soğutma tanklarının çiftçiler için hayırlı olmasını dileyerek, “Bu anlamlı ve güzel projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Daha sonra üreticilere tankların dağıtımı il protokolünce yapıldı.