Vali Ayhan'dan din görevlilerine önemli mesajlar. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Vali Ayhan’dan din görevlilerine önemli mesajlar.

Bu haber 18 Kasım 2019 - 8:51 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

‘Sivas İl Müftülüğü Aylık Personel Toplantısı’, Sivas Merkez ve köylerinde görev yapan imam hatip, müezzinler ve Kur’an kursu öğreticilerinin katılımı ile Merkez Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Yusuf Akkuş’un selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Sivas Valisi Salih Ayhan, değer eğitimlerinin önemine vurgu yaparak, “Nasıl kökleriyle irtibatı kopan bir ağacın ayakta kalması mümkün değilse, medeniyet değerleriyle bağı zayıflayan bir toplumun da varlığını sürdürmesi imkânsızdır. Din, ilim, ahlak ve adalet bizi millet olarak ayakta tutan taşıyıcı sütunlardır. Bazı meslekler vardır. Onlar toplumun mimarlarıdır. Öğretmenler, akademisyenler ve din görevlileri… Öğretmenler, eğitim ile toplumun kılcal damarlarına ulaşır. Akademisyenler, toplumda bilimsel bakış açısı oluşturur. Din görevlileri ise o toplumun manevi iklimine büyük katkı sunar” dedi.

-Gönüllerin Fatihi Olmalısınız-

Din görevlilerinin ülkenin dört bir yanında önemli görev üstlendiğini vurgulayan Vali Ayhan, “Sizler her bir köyde, her bir mahallede en ücra köşelerde görev yapan nadir meslek gruplarındansınız. Bu yüzden sizden beklentimiz çok yüksek. Sizler gönüllerin fatihi olmalısınız. Mihrap, minber, kürsü, irşat ve tebliğ sizlere emanettir. Cami içinde, cami dışında, mahallemizde, şehrimizde bu önderliğinizi yerine getirmek zorundasınız. Mahalledeki mağdurlar, aileler arasındaki sorunlar, gençlerin yaşadığı sıkıntı ve bunalımlar, herkesten önce o mahallenin din görevlisinin meşguliyet alanına girer. Sizlerden; millete öncülük, rehberlik etmenizi bekliyoruz, insanların derdi, sıkıntısı ve sevinciyle hemhal olmanızı istiyoruz. Bu yönde yapacağınız çalışmalarda bizler de sizlerin yanında olmayı sürdüreceğiz. Köyünüzde mahallenizde olan düğün, cenaze, hasta ziyareti gibi sosyal etkinliklerde orda bulunmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

-Doğru Dini Bilginin Topluma Ulaştırılmasında Sizlere Önemli Sorumluluklar Düşüyor-

Din görevlilerinin toplumsal sorumluluğunun da büyük olduğuna vurgu yapan Vali Salih Ayhan, “Köylerde ve mahallelerde görev yaptığınız muhitte bulunan türbelerin korunmasında da büyük sorumluluğunuz var. Burada size büyük iş düşüyor. Doğru dini bilginin topluma ulaştırılmasında din görevlilerine önemli sorumluluklar düşüyor. Özellikle kadın din görevlilerinin kapı kapı dolaşarak İslam’ı anlatmalarını istiyorum. Sizler küçük çocuklarımızın, kadınlarımızın hocalarısınız. Kadın, ailenin en önemli direğidir. Eğer kadınlarımız doğru dini bilgiye sahip olursa eşleri, çocukları bundan faydalanıyor. Onun için Kur’an kursumuza öğrenci gelsin diye beklemeyin, kapı kapı dolaşınız. Bunu biz yapmazsak toplumda ‘irşat ediyorum’ diye kendine menfaat sağlayan menfaat şebekeleri oluşuyor. FETÖ ve DEAŞ gibi yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeni manevi boşlukların ilgili kurumlarımız tarafından doldurulamamasıdır. Şayet gençler, yaşadıkları savrulmaların çözümünü hemen yanı başındaki camide değil de başka yerlerde arıyorsa, ortada yanlış giden bir şey var demektir. Özellikle gençlerimize yönelik projeler yürütmenizi istiyorum. İmamlık, müezzinlik, Kur’an kursu öğreticiliği, vaizlik veya müftülük sadece ücreti mukabili yapılacak meslekler değildir. Bu meslekler her şeyden önce gönül işidir, sevda işidir, fedakârlık işidir. Öncelikle Hakk’ın rızası gözetilmeden, bu görevler icra olunamaz” ifadelerini kullandı.

Din görevlilerine başarı dileyen Vali Ayhan, “Sizlerin görevinizi en iyi şekilde ifa edeceğinize inancım tam. Sizlere yürüttüğünüz bu kutsal görevde başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.