Yeşil bir Sivas için el ele | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Yeşil bir Sivas için el ele

Bu haber 04 Kasım 2019 - 11:26 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

Sivas’ın orman varlığını artırmak ve erozyonu önlemek için sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşların çevreye olan duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan fidan dikim kampanyası kapsamında il genelinde çok sayıda fidan toprakla buluşturuluyor.

“Geleceğe Nefes Ol” Kampanyasına İlimiz 368 Bin Fidan İle Katkı Sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Geleceğe Nefes Ol” kampanyası ile 11 milyon fidan toprakla buluşacak. 11 Kasım 2019’da saat 11:11’de başlayacak proje kapsamında 81 ilimizde bulunan 2023 noktada fidan dikimi gerçekleştirilecek. Sivas’ta da bu projeye katkı sağlamak amacıyla binlerce fidan dikimi yapılacak. Projeye destek veren Sivaslılara teşekkür eden Vali Salih Ayhan, “Türkiye genelinde çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma çalışmalarını dünyaya duyurmak, 11 milyon fidanı toprakla buluşturarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için başlatılan ‘Geleceğe Nefes-11 Milyon Fidan’ kampanyası ilimizde de yoğun ilgi gördü. 11 Kasım 2019 tarihinde ilimize toplamda 368 bin adet fidan dikimi yapılarak kampanyaya katkı sağlanacak.” dedi.

 Vali Ayhan, 102 Adet Fidanın Bakımını Yaptı

Ağaçlandırma çalışmalarına önem veren Sivas Valisi  Vali Salih Ayhan, ailesi ile oluşturduğu fidanların da bakım ve onarımını yapmayı ihmal etmiyor. Jandarma Komando Birliğini ziyaret ederek, 7 Nisan 2019 tarihinde ailesi ile birlikte toprakla buluşturduğu 102 adet fidanın bakımını yapan Vali Ayhan, ağaçlara su vererek, “Geleceğe yemyeşil bir doğa bırakmak elimizde. Hemen en yakın bölgeye gidip bir fidan dikebilir, bu kutsal göreve ailenizle birlikte eşlik edebilir ve tertemiz bir hava için katkıda bulunabilirsiniz. Sadece tek bir fidan bile dikerek yeni bir yaşamın başlangıcını sağlayabilirsiniz.” diye konuştu.

Yıldız Dağına 2 Bin Adet Yeni Fidan Dikilecek

Vali Salih Ayhan,  Jandarma ziyaretinin ardından Sivas-Ankara karayolu üzerinde yer alan Ortaş Botanik’i ziyaret etti. Alanı gezen Vali Ayhan, işletme sahibinden ağaçların türleri hakkında bilgi aldı. Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi için de 2 bin adet 4 metre boyunda mavi ladin fidanı alan Vali Salih Ayhan, “Türkiye genelinde başlatılan ağaçlandırma seferberliğine Sivas genelinde ciddi bir katkı sağlayacağız. Ağaç sevgisini aşılamamız gerekiyor. Bu kapsamda kayak merkezimizin de görünümüne katkı yapıp doğaya 2 bin fidan dikeceğiz” diye konuştu.

Ağaçlandırmanın önemine de vurgu yapan Vali Ayhan, “Bir fidanı toprakla buluşturmak, büyüyüp yeşermesini sağlamak kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için yapmamız gereken en önemli görevlerden biridir. Yaşamımızın devam etmesi için gerekli olan oksijenin büyük bir bölümünü ormanlar sağlar. Ormanlar erozyonu, kuraklığı önler, dalından, yaprağından, gövdesinden birçok ürün elde edilir, kökleriyle su tutarak sellerin oluşmasını engeller. Bütün bu faydaları düşündüğümüzde ormanları korumanın ve ağaç dikmenin önemini daha iyi anlayabiliriz. İlimizde ağaçlandırılmaya müsait alanlarda yapılan fidan dikimleri ile Sivas, önümüzdeki süreçte yeşil bir renge bürünecek.” şeklinde konuştu.