Altınkale'de sona doğru. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Altınkale’de sona doğru.

Bu haber 18 Aralık 2019 - 7:15 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sıcak Çermik’de yer alan ve ilimize önemli bir turizm değeri katacak olan Altınkale Projesi ile Sıcak Çermik Meydan Düzenleme ve Geleneksel Çadır Alanı çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik termal sahasındaki limonit ve hematit içerikli sulardan faydalanılarak bölgede Denizli ilindeki Pamukkale’ye benzer altın renginde bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Vali Ayhan, “Renginden dolayı Altınkale ismi verilen bu proje, bölgede bir farkındalık oluşturacak ve Sıcak Çermiğe canlılık katacaktır. Bölgede hayata geçirilen projelerle Sıcak Çermik, girişten itibaren meydan ile entegre olacak ve Pamukkale’ye benzer şekilde, basamaklı havuzlar ilgi çekip hayranlık uyandıracak. Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanılarak yapılan Altınkale, Pamukkale’nin rakibi değil, kardeşi gibi bir tesis, mekân olmasını arzuluyoruz. O Ege’nin incisi, burası da Anadolu’nun altını olacak. Burada suyun renginden faydalanıyoruz. Suyu doğal ortamına bıraktığımızda tortu oluşmakta ve seyirlik bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Proje bitince bölge cazibe merkezi haline gelecek. Yoldan geçenlerin, buraya ziyarete gelenlerin uğrak yeri Altınkale olacak. Çalışmalarımız yüzde 70 seviyesine geldi. Altınkale bize güzel ivme kazandıracak. Yaklaşık 10 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Yeni sezonda çermikte görsel bir manzara ortaya çıkacağını düşünüyorum.” dedi.

Çermiğe Geleneksel Çadır Alanları ve Yeni Meydan Kazandırılıyor

Bölgede geçmişten bugüne güzel çalışmalar yapıldığını da anımsatan Vali Salih Ayhan, “Buranın biraz görünürlüğünü ve tanınırlığını artırmak açısından rekreasyon çalışmaları yapmaktayız. Geleneksel çadır alanlarını yeniden hayata geçiriyoruz. Güzel bir meydan projesini hayata geçirdik. Altyapı çalışmalarının projelendirmesinde sona geldik. Sıcak Çermik artık profesyonel bir şekilde yönetiliyor ve ülkemizde de en çok tercih edilen kaplıcalardan biri olacağını düşünüyorum. Sivas Belediyesi’nin de yaptığı çalışmalar ile Sıcak Çermik bu yaz bambaşka bir görünüme kavuşacak” şeklinde konuştu.

İnceleme gezisinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Yıldızeli Kaymakamı Furkan Atalık, Sıcak Çermik Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ÇETAB) Müdürü İbrahim Uçar, Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun ile ilgili teknik personeller de yer aldı.