ANAYASA MAHKEMESİ (AYM) ÜYELERİ SİVAS'TA | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

ANAYASA MAHKEMESİ (AYM) ÜYELERİ SİVAS’TA

Bu haber 19 Aralık 2019 - 8:20 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyeleri çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi.

AYM Üyeleri Selahaddin Menteş, Burhan Üstün ve Yıldız Seferinoğlu çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi.

İlk olarak Sivas Adalet Sarayını ziyaret eden AYM Üyeleri Selahaddin Menteş, Burhan Üstün ve Yıldız Seferinoğlu; Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, Sivas Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taner Güngör tarafından karşılandı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Başsavcılık makamında ağırlanan AYM Üyelerine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek Sivas Adliyesi ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

AYM Üyelerinden Burhan Üstün, Anadolu’nun kadim bir şehri olan Sivas’ta yıllar önce görev yaptığını hatırlatarak Sivas’ın huzurlu ve sakin bir il olduğunu söyledi.

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, günün anısına AYM Üyelerine UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasının batı kapısında beliren ‘Namaz Kılan İnsan’ siluetinin yer aldığı tablo hediye etti.

Anayasa Mahkemesi Üyeleri Menteş, Üstün ve Seferinoğlu’na Sivas Adliyesi ziyaretinde İş adamı Nuri Tepe ve Özbelsan A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Kuzu da eşlik etti.

Sivas Adliyesinden ayrılan AYM Üyelerinin bir sonraki durağı ise Sivas Valiliği oldu. Sivas Valisi Salih Ayhan ile bir araya gelen AYM Üyeleri burada ilk olarak Valilik Şeref Defterini imzaladı. Vali Ayhan, makam balkonundan AYM Üyelerine Tarihi Şehir Meydanı hakkında bilgiler verirken, günün anısına ise Sivas Kongresinin 100Yılı logolu pul tablo hediye etti.

Valilik ziyaretlerinin ardından Sivas Belediyesi Başkanlığına geçen AYM Üyeleri Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret ettiler. Burada bir süre sohbet eden AYM Üyelerine Belediye Başkanı Bilgin, Sivas El Sanatlarının seçkin örneklerinin yer aldığı hediye setini takdim etti.

AYM Üyeleri, ziyaretlerin ardından Tarihi Kent Meydanında yer alan ve Sivas’ın simgelerinden olan Buruciye ve Şifahiye Medresesi ile Çifte Minareli Medresenin bulunduğu alanı gezerek Sivas’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgiler aldılar. Şifahiye Medresesinde bulunan ve el sanatları ürünlerinin satıldığı bir dükkândan ünü ülke dışına yayılan ‘Sivas Bıçağı’ da alarak kent gezisini sonlandırdılar.

Tarihi Kent Meydanı gezisinin ardından AYM Üyeleri Selahaddin Menteş, Burhan Üstün ve Yıldız Seferinoğlu, Sivasspor-Esenler Erokspor arasında oynanan Türkiye Ziraat Kupası 5. Tur rövanş maçını izlemek için Sivas 4 Eylül Stadyumuna geçtiler.

Karşılaşmanın ardından ise AYM Üyeleri ilimizden ayrıldılar.