Atatürk Sivas'tan ayrıldı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Atatürk Sivas’tan ayrıldı

Bu haber 18 Aralık 2019 - 16:53 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Milli Mücadele yıllarında Sivas’ta 108 gün kalarak, zorlu süreci şehrimizden yürüten Mustafa Kemal Atatürk’ün kentten ayrılışı, 100’üncü yıl dönümünde temsili olarak canlandırıldı. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da Erzurum Kongresi’nin ardından ulusal bir kongre toplamak niyetiyle gelerek 108 gün kaldığı kentten ayrılışının 100’üncü yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, Sivas Valisi Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, il protokolü, siyasi parti başkanları, sivil toplum örgütleri, dernek temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende ilk olarak Cumhuriyet Üniversitesi İnkılap Tarihi Öğretim Görevlisi Ergün Tarıkahya, Milli Mücadele ve Kongre süreci ile Atatürk’ün Sivas’tan ayrılışını anlattı.

Öğretim Görevlisi Ergün Tarıkahya’nın ardından kürsüye gelen Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas’ın tarih boyunca emin ve güvenli şehir olduğunu ifade ederek; “Şehrimiz, Cumhuriyet’in kuruluş döneminde Kurtuluş Savaşı’nın meşalesinin ateşlendiği günlerde de aynı duyguyla birlikte Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına 108 gün ev sahipliği yapmıştır. 100 yıl önceki ruhu, 100 yıl sonraya da taşımak gayretiyle buradayız. İlelebet devam edecek olan birlik beraberlik ruhunu, Türkiye Cumhuriyeti’ni, yarının sahibi olan gençlerimize, çocuklarımıza anlatmak adına, bu sene Valiliğimizin koordinesinde çok coşkulu kutlamalar ve anma programları yaptık.” ifadelerini kullandı.
100. Yılda 250 Etkinlik Düzenlendi
Programda son olarak konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, 100. yılını kutladığımız 4 Eylül Sivas Kongresi’nde geçmişi yâd etmek, geleceğe umutla bakmak adına çok güzel çalışmaların yapıldığını belirtti.
100. yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde 250 etkinlik yapıldığını ifade eden Vali Ayhan “Bu sene, Kongremizin 100. yılını ziyadesiyle herkese hatırlattık. O farkındalığı, o ruhu, o anlayışı geçmişteki anlayışı çok güzel bir şekilde idrak ettik. Bugün de Atatürk’ün Sivas’ta 108 gün kalma sürecinin akabinde Ankara’ya Sivas’tan aldığı ilhamla, Sivaslıların desteği ile Cumhuriyet’in kuruluş felsefesiyle kuşanarak buradan ayrılışının 100. Yılında temsili olarak hep beraber uğurlayacağız. 100. yıl önce Sivaslılar nasıl sahip çıktıysa 100 yıl sonra da aynı anlayışla bugün onu hayal edeceğiz ve buradan Atatürk’ü Ankara’ya uğurlayacağız” dedi.

Herkesi Kucaklayan Etkinlikler Yapıldı
Temsili uğurlama töreninin Sivas Kongresi 100. Yıl Etkinliklerinin son programı olduğunu söyleyen Vali Ayhan; “Hakikaten Cumhuriyet’e giden yolda Sivas çok büyük bir vazife ifa etti. 100 yıl önce ve 100 yıl sonra aynı anlayış. Kongremiz 4 Eylül’ün bizim için çok güzel, çok kutlu bir miras olduğunu hep ifade ediyorum. Bunu inşallah sürekli etkinliklerle, aktivitelerle ulusal gündeme taşıma noktasını gayret ettik, bundan sonraki yıllarda da edeceğiz. 100. yıl ile ilgili yaptığımız etkinlerde hiç kimse ben bu etkinliklerde kendimi göremedim diyemeyecektir. Toplumun her kesimini içine alan dolu dolu bir 100.yıl oldu. Hakikaten herkesi kucaklayan, kuşatan etkinler yaptık.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanımızın Gelmesi Heyecanımızı Zirveye Taşıdı
4 Eylül’de Cumhurbaşkanının Sivas’a gelmesi ile heyecanın zirveye taşındığını aktaran Ayhan şöyle konuştu: “Cumhuriyet’e vermiş olduğumuz o değer, halkımızın sevgisi bize güç ve kuvvet verdi ve bu programları 1 yıl boyunca yaptık. İlimizde ekonomik anlamda ciddi hareketlilik oldu, güzel etkinlikler oldu. Cumhurbaşkanımızın da Sivas’a gelmesi ile beraber de bu heyecanımız, zirvesini yaşamış oldu. Emeklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Herkesin, bütün sosyal yapıların, partilerin, kurumların, sivil toplum örgütlerimizin, kadın derneklerimizin katılması beni ziyadesiyle mutlu etti. Nice 100 yıllara diyorum. Cumhuriyet ilelebet yaşayacak. Cumhuriyet’in önemi daha da artacak. 100 yıl önceki halimizle 100 yıl sonraki halimizi düşündüğümüz zaman çok çok daha çalışmayı, bu ülkeye nice yüz yıllar yaşatmak adına umut ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler, Sivas Kongre Müzesi önünden Atatürk’ü canlandıran Sivas Belediyesi tiyatro eğitmeni Bülent Olgun’u yolcu etti. O döneme ait bir araca binen Olgun, yol üzerindeki vatandaşları selamladı.