ÇEVRE İÇİN YENİ BİR ADIM DAHA… | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

ÇEVRE İÇİN YENİ BİR ADIM DAHA…

Bu haber 18 Aralık 2019 - 12:39 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Sivas Belediyesi toplumun her kesimini yakından ilgilenen konularda çalışma yaparken çevreyi de ihmal etmiyor. Bu kapsamda temizlik konusunda Türkiye’nin sayılı illeri arasında yer alan Sivas’ta daha önce Atık Pil Toplama Kampanyaları, Atık yağların doğayı kirletmemesi için ev hanımlarına yönelik ödüllü projeler hayata geçiren Sivas Belediyesi yeni bir etkinliğe imza attı.

Sivas Belediyesi, Eczacılar Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Kullanılmış ve tarihi geçmiş ilaçların toplanarak imha edilmesi” için Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç ve Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren Sağlık il Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle protokol imzaladı.

Protokol imza töreninde konuşan Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, “Belediyemiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce ortaklaşa yürüttüğümüz evsel nitelikli atık ilaçların imhası konusunda protokol imzalamak üzere bir aradayız. Bu projedeki amacımız bizim evlerimizde bulunan, vatandaşlarımızın halkımızın kullanmadığı ve son kullanım tarihi geçmiş ilaçların hem yanlış ilaç kullanımının önüne geçilmesi için hem de bu ilaçların çöp ve kanalizasyon sistemi ile çevreye, doğaya zararının önlenmesi için bir çalışma amaçladık. Bu çalışmamız kapsamında 26 adet Sağlık Ocağımızda ve 24 tane eczanemizde 1 yıl boyunca ilaç atık kutularımız bulunacak. Bu kutularımız dolduğu zaman ilgili yerlerdeki eczanelerdeki ya da sağlık ocaklarımızdaki görevli arkadaşlar Belediyemize bilgi verecekler, belediye atık birimlerinde toplandıktan sonra Sağlık Müdürlüğü marifetiyle Ankara’ya lisanslı ecza deposuna gönderilecek. Orada da Belediyemiz tarafından imhası gerçekleştirilecek. Bu çalışma için bize destek veren başta Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin olmak üzere il kurum müdürlerimize teşekkür ederiz.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç ise “Sıfır Atık Projesi kapsamında Eczacılar Odamız böyle bir çalışma başlattı. Belediyemiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüzde destek veriyor, Sivas’a hayırlı olsun.” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise; “Bugün hayırlı bir hizmet için yine sizlerle bir aradayız. Sivas Belediyemiz, Eczacılar Odası ve Sivas Sağlık İl Müdürlüğümüz iş birliği ile atık ilaçların kaynağından ayrılması, toplanması ve imha edilmesi üzerine bir protokolü imza altına alacağız. Ben öncelikle projeyi geliştiren Eczacılar Odası Başkanımıza ve yönetimine teşekkür ediyorum. Desteklerinden dolayı Sağlık İl Müdürlüğümüze de teşekkür ediyorum. 3 kurum bir araya gelerek şehrin faydasına, milletin faydasına olan çevreyi koruma adına çok önemli projeyi imza altına alıyoruz” dedi.

Şehre hizmet ederken ortak akılla tüm kurum ve kuruluşların iş birliğiyle, STK’ların iş birliğiyle hizmet edildiğini vurgulayan Başkanı Bilgin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanım Efendinin himayelerinde devam eden Sıfır Atık Projesi kapsamında yapmış olduğumuz bir proje bu… Daha önce yapmış olduğumuz projeler içerisinde belediye olarak atık pillerin toplanması ve evde kullandığımız kullanılmış kızartma yağlarının toplanması gibi birçok projemiz var. İnşallah bu projeyle birlikte de hem bize emanet olan çevremizin korunması hem ekonomiye katkı sağlanması hem de çevreyi kirletmeden temizlemek adına önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. 3 kurumumuzun da kendine düşen yükümlülükleri ve sorumlulukları var. Burada asıl olan bu birlikteliği, bu hedef birlikteliğini ortaya koymak. Bunu istese Eczacılar Odası tek başına yapabilir. Sivas Belediyesi, Sağlık İl Müdürlüğü yapabilir. Burada asıl olan ortak bir amaç belirleyip, ortak bir hedef belirleyip bu amaç ve hedef birlikteliğini şehir olarak sağlamaktadır.” diyerek projeye emek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren ve İl sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç tarafından protokol imzalandı.