"insan Hakları Günü "Kutlu olsun | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“insan Hakları Günü “Kutlu olsun

Bu haber 09 Aralık 2019 - 9:26 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesaj yayınladı.

Vali Ayhan mesajında “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini kabul etmesi ile 10 Aralık tarihi bütün dünya ülkelerinde “İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin ilanından sonraki yıllarda tüm dünyada insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik uluslararası mekanizmalar oluşturulmuş ve işletilmeye başlanmıştır. Örneğin, insanlık suçu işleyenlerin yargılanabileceği uluslararası mahkemeler oluşturulmuş, bu gelişmelerin anlam ve öneminin dünya kamuoyunca paylaşılması, insan haklarının korunması ve güvence altına alınması konularında dünyadaki bütün insanların bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Böylece, insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin yıl dönümü olan 10 Aralık “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kabul görmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ikinci maddesi, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” şeklindedir. Bu hüküm gereği, bu özelliklerin, Türkiye Cumhuriyetinin değiştirilemeyecek nitelikleri arasında sayılması ve anayasamız ile güvence altına alınması, insan hakları kavramının taşıdığı önem ve önceliği ifade etmektedir.

İnsan hakları ve temel özellikler alanında diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşan ülkemiz de, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla son yıllarda önemli adımlar atılmıştır. İlimizde de insan haklarının korunması ve geliştirilmesi yönünde çeşitli düzenlemeler yapılmakta ve önlemler alınmaktadır. Valiliğimizin önemli hedeflerinden biri vatandaş odaklı kamu hizmeti anlayışının yerleştirilmesidir. Vatandaşlarımız www.sivas.gov.tr adresli valiliğimiz web sitesinden “Elektronik Bilgi Edinme Formu” ile bilgi ve belgelerini isteyebilmekte, Sivas Valiliği CİMER, Açık Kapı, Bilgi Edinme, Dilekçe Hakkı gibi uygulamalar üzerinden her türlü istek, şikâyet ve temennilerini valiliğimize ulaştırabilmektedirler.

Öncelikle bütün vatandaşlarımız tarafından, insan olma sorumluluk ve bilinciyle hareket edildiği, insan hakları ihlallerinin hiçbir şekilde yaşanmadığı, insanlara karşı yapılan kötü muamelelere duyarsız kalınmadığı düşüncesinin özümsenerek kabul görmesini temenni ediyorum.

İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirilmesi temennisiyle, değerli halkımızın ‘10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum.”dedi