Kutlamalarda son gün | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Kutlamalarda son gün

Bu haber 17 Aralık 2019 - 13:22 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Kongresi’nin 100. Yıl Etkinlikleri’nin yarın gerçekleşecek olan “18 Aralık Atatürk’ün İlimizden Temsili Ayrılışı” programı ile sona ereceğini ifade edip, yıl boyu “100 Yıl Önceki Ruhla” sloganıyla yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Sivas Kongresi’nin 100. yılı nedeniyle iyi bir planlama ve çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Ayhan, “İlimizde eğitimden kültüre, sanattan spora tüm alanlarda doyurucu programlar icra edildi. Büyük bir emek verildi. Ciddi anlamda sponsorlarımız finans sağlayarak bu işin mali boyutuna katkı sağladı. Kurumlarımızın genel bütçelerine yük olmadan 100. yılı çok güzel bir şekilde geride bıraktık. 100. yılda hakikaten tarihe notlar düşüldü” dedi.

100 Yıl Önceki Ruhu Yansıtmak İstedik

Tarihi süreçte yaşanan milli ruhu yansıtmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Vali Ayhan, “Maksat ve muradımız 100. yıl önceki anlayışı, farkındalığı, fedakarlığı, mücadele azmini, birlikteliği, o ruhu tekrar bugün daha yüksek düzeyde hatırlayabilmek ve bizden sonraki nesillere aktarabilmek. Özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza bu milli ruhu, milli şuuru, milli bilinci aşılamaktı. Bunu da başarmış olduk. Tüm kesimleri kucaklayıcı programlar icra ettik. Hiç kimse kendisini biz bu 100. yılda göremedik diyemez. Herkesi, her kesimi kucaklayan programlar yapıldı” diye konuştu.

İlimiz Ekonomisine Büyük Katkı Sağladı

Etkinliklerin çok hareketli geçtiğini anımsatan Vali Salih Ayhan, “Bu ekonomiye de sirayet etti. Ekonomik anlamda da ciddi manada sosyal bir hareketlilik oluştu. Sadece sportif müsabakalardan 20 bin sporcu ve 78 bin ailenin gelmesi otellerimizin, lokantalarımızın, esnafımızın yüzünün gülmesine vesile oldu. Ben tarihe not düşen kurumlarımıza, mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sivas’ta unutulmayacak bir 100. yıl programları icra edildi ve bu çalışmaların birçok il nezdinde örnek alınması hakikaten bu işi alnının akıyla yapıldığının en güzel göstergesi oldu” ifadelerini kullandı.

108 Gün Sonra Atatürk İlimizden Uğurlanacak

Halkın yoğun ilgi gösterdiği 100. Yıl Etkinliklerinin 18 Aralık’da düzenlenecek olan Ata’yı Uğurlama Töreni ile sona ereceğini hatırlatan Vali Salih Ayhan, “18 Aralık tarihi Atatürk’ün Sivas’ta geçirdiği 108. Gündür. Sivas’ı Milli Mücadelenin Karargahı yapan, Cumhuriyetin temellerinin atılmasını sağlayan ve Kurtuluş Mücadelesinin mihenk taşı olan Sivas’ta Ata’nın ayrılışının da 100. yıl dönümü yarındır. Yani 18 Aralık 2019 tarihinde son kez de Atatürk’ü temsili olarak Sivas’tan uğurlama programını hep birlikte coşkulu bir şekilde yapacağız. Sivas sorumluluğunu, vazifesini 100 yıl önce de ve 100 yıl sonra da yerine getirmiş olacaktır” diye konuştu.

Tüm Halkımızı Uğurlama Törenine Bekliyoruz

Cumhuriyet’in kurulmasına ev sahipliği yapan Sivas halkına müteşekkir olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Sivas, 108 gün boyunca milli mücadelenin merkezi olmuştur. Bu çok büyük bir miras, çok kutsal bir miras. Kadirşinas Sivas halkı bu mirası her daim hissedecek, yaşayacak ve nesilden nesile aktaracaktır. Bu anlamda omuz veren, sorumluluk alan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, iş insanlarımıza teşekkür ediyorum. Teşekkürlerin en çoğunu da tüm programlarımıza etkin bir şekilde katılım sağlayarak mana katan halkımızadır. İnşallah bundan sonra yeni programlarımızda bir araya geleceğiz ve 100. yıldaki tecrübemizle bundan sonraki yıllarda da toplum nezdinde çok geniş meşrutiyeti olan, kabul edilebilirliği yüksek olan programlar icra etmeye devam edeceğiz. 100. Yılın son programı olan Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde saat 11.00’deki uğurlama töreninde de tüm halkımızı görmek istediğimizi önemle vurgulamak istiyorum.” dedi.